כניסת חברים ותושבים

שרק'ה אברהמי 6.11.10

שרק'ה אברהמי
הבית ברחוב שלוש
6.11.10 - 4.12.10
פתיחה: בשבת 6.11.10 , בשעה 12:00
 שרק'ה אברהמי

הבית ברחוב שלוש       

 

שרק'ה אברהמי, נצר למשפחת שלוש,  גדלה בילדותה בנווה צדק. ביחד עם חברי הגרעין אליו השתייכה הקימה את קיבוץ חצרים. אחרי הפילוג עברה עם קבוצת חברים לקיבוץ מעגן מיכאל, ומאז הייתה חברה בו כל שנותיה ביחד עם חברה לדרך ושותפה לחיים בעלה מוניה אברהמי.

הציור היה אהבת חייה, שמימשה אותה רק אחרי שפרשה ממעגל העבודה כמחנכת וגננת.

במלאות 30 למותה מקיימת הגלריה בגבעת חיים איחוד תערוכה של עבודותיה.

 

התערוכה והציורים התלויים כאן על קירות הגלריה מהווים עדות צבעונית לאישה מיוחדת שנגעתי בה בשארית חייה. את הקשר עם שרק'ה החמצתי, אך בפגישה עם ציוריה יש כעין פיצוי.

עולם ילדות ספוג זיכרונות של בני משפחה אהובים, בתי שכונה צבעוניים, דמויות ססגוניות, את כל חוויות העבר עיבדה והנציחה בציוריה, הטביעה על מצע הבד, שלפעמים היה מן הסוג הזול והגס ביותר.

ערכם של ציוריה אינו נמדד בהקשרים אמנותיים, גם לא בדיאלוג שהם מנהלים עם האמנות העכשווית. הם עומדים בפני עצמם, ונוכחותם מעידה על כך.

כוחם הוא ביכולת שלהם להרטיט אותנו - במגע, ברפרוף, בתחושה. לציור דרכים משלו לפנות ללב הצופה, ציוריה של שרק'ה ספוגים בחיבה למושא ציוריה, וכך הם גם נחווים, דרך הצבעוניות העזה, 

ברגשות ובהזדהות שהם מעוררים אצל הצופה.

ניכר בה בשרק'ה שהייתה יוצרת שרצתה לספוג הכל, את הריחות, את הצבעים, את הדמויות. וכך, לעיתים במריחות צבע עזות, ולעיתים בנגיעות מכחול מימיות, 

היא משאירה לנו ירושה רגישה, נאיבית, אותנטית ואישית כל כך.

 

                                                                                                חנוש מורג, נובמבר 2010

 

מיכל