כניסת חברים ותושבים

שרה מלצר 25.5.13
שרה מלצר
 ריבוי פנים

25.5.2013  - 6.7.2013

פתיחה חגיגית בליווי קטעי נגינה: שבת, 15.6.2013 , שעה 12:00

 


 

ריבוי פנים  /   שרה מלצר

שנים רבות נשאה האמנית שרה מלצר את זיכרון אהוביה מבלי יכולת לתת לזיכרון הכואב ביטוי. הרגע שאִפשֵר לפרץ היצירה לנבוע, בא עם גילויו של עיזבון מכתבים משפחתי, ובתוכו מברק בהול מפולין ששלח דודה והתחנן לקבל אשרת כניסה לארץ ישראל, כדי להציל את עצמו ומשפחתו מאימת הנאצים. הסרטיפיקט לא הושג, והאיום התממש בהכחדת המשפחה במחנה ההשמדה בלז'ץ. סערת הרגשות שגרם הגילוי הבלתי צפוי של המברק, שלפה מהזיכרון את מראה המשפחה שנספתה. בעקבות כך באו הרבה רגעים, שעות וימים שבהם היא נותנת לזיכרון תמונות וביטוי ויזואלי חריף, ברור, מרשים.

העבודות המוצגות בגלריה שייכות לשני ערוצים שונים במהות היצירה שלהם, אך בשניהם מתקיים ההכרח של האמנית לגעת בזיכרון, בדמויות הקרובים לה שנכחדו "להיות להם לפה", כדברי גדעון  האוזנר במשפט אייכמן.

הדיוקנאות השרופים עשויים בטכניקה של עיסת נייר, כשבשלב הראשון האמנית קורעת את הנייר (תהליך הקריעה גם הוא סימבולי ביותר), ואחרי לישה היא שורפת את העבודה בתנור. העבודות בעיסת הנייר מעלות זיכרון של אלו שהותירו חלל ריק שעימו גם נעלמה חזותם בתהום השכחה.

סדרת העבודות בצבע מעלה רבדים נוספים. עבודות אלו מעבירות תחושה עזה של אקספרסיביות וחיוניות, הבאים לידי ביטוי במגוון פנים רחב של טיפוסים ושל דמויות ססגוניות. יש בסדרה זו חיות ואופטימיות רבה. ניכר שבתהליך העבודה חל פיוס, כעין השלמה עם עוצמת החיים והמשכיותם. 

ליצירה האמנותית דרכים משלה לתת לעבר מקום נוכח בהווה, וכאן אנו נחשפים לדיאלוג תמידי שעורכת אמנית עם משא הזיכרון. מן המקום הכואב צומח ברגישות יופי חדש, אשר מסמן לנו, החיים, את הציווי לזכור. הזיכרון נטען כל פעם מחדש, בזכות החיים, בזכות הגעגוע, בזכות האהבה.

 

                                                                אוצרת התערוכה :  חנוש מורג, מאי 2013

 

 

 

מיכל