כניסת חברים ותושבים

בשם המתפרה / יהודית דוד, 1978

בלדה לרוכסן

 

מילון מונחים:

רוכסן- ריץ' רץ'  בלע"ז. משמש לסגירת פתחים במעילים, מכנסיים וכו'. בעל תכונה מגונה להתקלקל במקום ובזמן הפחות מתאימים.

 

פיק- מונח מקצועי בינלאומי שפירושו חריץ קטן הנגרם על- ידי ה"שפיץ" של המספריים משמש כסימון. להבדיל מ"פיקניק", "פיקפוק", "פיק ברכיים" וכו'.

 

כיס- חלל בגדלים שונים. לילדים משמש בעיקר כמחבוא לגולות, מסטיקים וחבלים. מבוגרים מחזיקים בו ידיים וכסף.

 

הכול התחיל לפני שנה בטיול יפה ותמים. אז עוד לא ידענו למה זה יוביל. יצאנו להונות מהנוף, להשתחרר ממתח העבודה וגם להוסיף ידע מקצועי. במתפרה של נגבה התרשמנו מאוד והמשכנו לקיבוץ חצור. מצאנו מתפרה לא גדולה אך יפה. המוצרים על רמה רצינית.

 

ברוב ענווה החלטנו מיד שהרמה שלנו דומה לשלהם, על כל פנים- זאת תהיה שאיפתנו.

וכאן קיבלנו את שוק חיינו: כל מכנסי הילדים היו תפורים עם רוכסנים הפלא ופלא- רוכסנים! אנו עדיין תופרים כפתורים ולולאות. איזה פיגור! (אומנם יש לזה כמה יתרונות, בין היתר קל יותר להחליף כפתור חסר מאשר רוכסן מקולקל, גם יותר זול).

 

ברוב התלהבות ביקשנו הדגמה מעשית, הסבירו לנו שזה בכלל לא קשה, יש "פיק" ועוד "פיק" ומפיק לפיק- והרוכסן כבר בפנים. פשוט לגמרי, בעינינו- מעשה להטוט ממש.

 

חזרנו הביתה עייפים אך מרוצים, חדורי החלטות נחרצות על שינויים ושיפורים שונים וכמובן- על תפירה קלה ומהירה של רוכסנים.

 

הניסיון המעשי בא לידינו רק השנה. לאחר גזירת שש מאות זוגות מכנסי ילדים, החלטנו ברוב קולות לתפור חלק מהם עם רוכסנים. אגב, אפשר לבדוק את אמיתות המספרים במחברת שלי - ומדובר על עונת החורף בלבד!

 

וכאן התחיל הקרב על הרוכסן, הצעד הראשון היה לנסות להיזכר בשיטה, זה לקח קצת זמן ועצבים כי כל אחת מאיתנו זכרה שיטה שונה. לאחר שהגענו לידי הסכם, התחילו הניסיונות "על יבש", ז.א על חתיכות בדים. רק כשהכול הלך חלק, ניגשנו לעצם המלאכה.

 

מיד החלו הצרות. איפה "הפיק"? לאן נעלם? למה התפר צר מידי או רחב מדי או צמוד מדי או מרווח מדי?! למה הרוכסן קצר מידי או ארוך יתר על המידה? על כל פנים - ועל כל מכנסיים- אף פעם לא באורך המתאים. משונה מאוד. למה חסר כאן מילימטר ושם יש עודף של חצי סנטימטר (אני דייקנית עד להחריד). כאן ראש הרוכסן בולט  מאוד ושם הרוכסן חלש וכבר מקולקל? ליצרני הרוכסנים פתרונות. והעיקר- ה"פיק" הגורלי. תופרים ופורמים ושוב תופרים. אחת החברות הציעה בכל הרצינות לרשום לכולנו יום השתלמות במקום יום עבודה, ההצעה נפלה ברוב קולות...

הדבר הגיע לידי כך שבאחד הלילות חלמתי על רוכסן ענק בעל אלף שיניים חדות הרודף אחרי, רודף ומתפתל, הנה הוא בולע אותי ואני נמלטת חסרת נשימה ומוצאת מקלט באחד ה... כיסים.

סוף טוב, הכול טוב, התמדתנו נשאה פרי. עכשיו אנו יודעות להכניס רוכסן היטב ויפה וקל ומהר ואלגנטי.

אי לכך אנו מוכנות לצאת לסיור מקצועי נוסף ולהוסיף ידע חדש.