כניסת חברים ותושבים

אביב / עדנה ארזי 1997
אביב/ עדנה ארזי
21.4.1997

האביב הוא התעוררות הטבע לחיים חדשים. בזרוח שמש האביב החמימה, מצמיחים העצים עלים חדשים במקום אלה שנשרו בשלכת הסתיו.
הפרחים פורחים בשלל צבעים וחרקים מעופפים ביניהם, בהעבירם אבקה מפרח לפרח. ציפורים דוגרות על ביציהן, בעלי חיים רבים שהיו שרויים במאורותיהם כדי להסתתר מהקור, יוצאים לשדה ולחורש ואני יצאתי לפגוש ארבעה אביבים משלנו, לשמוע מפיהם, מה מסמל האביב עבורם.

הבוגר מבין הארבעה - אביב זיו, שבחודש הבא ימלאו לו 25 אביבים.
איזו משמעות יש לשם לגביך?
השם ניתן לי, על שמו של סב אמי. זו למעשה הסיבה העיקרית, שמו היה אברהם וחלק מאותיות שמו, הרכיבו את שמי, שהתאים לעונה בה נולדתי.
פניתי לבלהה אמו ושאלתי: האם לפני 25 שנים, השם אביב, היה פופולרי? בלהה ענתה, שהייתה בטוחה שהיא האחת והיחידה, שהעניקה לבנה שם כזה ולא הכירה מישהו נוסף בעל אותו שם.
אביב נמצא כיום בשנת חופש. סיים את שירות הקבע לפני חצי שנה ולקח פסק זמן. בעת האחרונה, חזר לשרת בקבע מספר חודשים ומתגורר בתל אביב.

אם נלך לפי הסדר, נפגוש באביב אייזנברג, הלומדת ב"מעין" בכיתה י' וכלל לא נולדה באביב, אלא בחודש פברואר.
אביב נולדה בארה"ב ואמה בחרה את שמה מתוך רשימת שמות שהייתה בידה. כנהוג בארה"ב קיבלה שני שמות: אביב וכרמל, אך את השם כרמל, שמו בצד וכולם התחברו רק לשם אביב.
הנערה היפהפייה הזו, מעידה על עצמה, שהיא מאד, מאד, אוהבת את עונת האביב ולוא דווקא בגלל שמה, אלא מתוך תחושה, שאופייה מאד הולם את העונה. "שנינו הפכפכים", היא אומרת. "בעונת האביב, ניתן לפגוש בגשמים וגם בחמסינים וכך משתנים גם מצבי הרוח שלי".
אם כבר הזכרתי את עניין היופי, תמונתה של אביב התנוססה מעל דפי עיתון "מעריב לנוער", תחת הכותרת "תגלית השנה". שאלתי את אביב, אם ניתן להגדיר זאת כשיא פריחתה ואני מודה שתשובתה הייתה ממש לא צפויה.
"לא אוהבת להצטלם ולא כל כך רוצה להיות דוגמנית, אם תגיע הצעה ממש מפתה וכדאית, אחשוב על העניין. זה שתמונתי הייתה בעיתון, לא עשה אותי יותר מאושרת, אבל הכיתה מאד פירגנה".
אביב מדריכה את כיתה ו', יחד עם שני מדריכים נוספים, רואה את הכיוון שלה באומנות ומשוגעת על בעלי חיים (ואיך לא?, כשבביתם הפרטי, מגדלת המשפחה, שבעה כלבים וחתול).

ושלישי, הגיע אלי אביבי ומאושר, אביב מייקלס, הלומד בכיתה ו' ובמאי ימלאו לו 12 אביבים.
כששאלתי אותו למקור שמו, נכונה לי הפתעה – ממש כמו אביב זיו, הוא קרוי על שם סב אמו, ששמו היה אברהם. עונת האביב אהובה עליו ביותר, מכיוון שמזג האוויר מאד נח – לא חם ולא קר.
ומה דעתך, שהשם אביב ניתן גם לבנות? אביב מרצין ואומר: "כאשר קוראים בשמי: אביב!, אני חושב על זה כשם של בן, אך במחשבה שנייה, נראה לי ששם כזה, יכול להתאים גם לבנות".
השחלתי לאביב שאלה: "האם יש לך קשר עם האביבים האחרים בקיבוצנו?"
הפתעתי הקודמת, הוכפלה. לא רק ששמו שלו ושל אביב זיו, הם על שם סב האם, אברהם, אלא שהשניים גם נולדו באותו התאריך- 17 במאי.
לאחר שאבא ליונל גילה את הקשר המופלא, הוא עשה עם אביב מסע היכרות ונפגשו שני האביבים יחדיו במגורי החיילים.
קשר נוסף הוא עם אביב אייזנברג, שהיא מדריכה של אביב מייקלס.
לאחר שהתאוששתי מצרוף המקרים המדהים, שוחחתי עם אביב מייקלס על האסוציאציות שמעלה בו המילה אביב והוא שלף רשימה ארוכה: שמש, פרחים, נסיעות, טיולים, שמחה בלב והכי שמח, שבקרוב יהיה לי יום הולדת.

והצעירה שבחבורה, אביב פרנק, הלומדת בכיתה ד'. מתוקה וביישנית, מביאה לידיעתי שהשם שלה כלל אינו קשור לעונת האביב, כי היא ילידת ספטמבר.
תהיתי, איך בלידת תאומות מחליטים: מי תהיה אביב ומי נטע? ואמא יהודית אמרה, שכאשר התבוננה בהן לאחר הלידה וראתה את אחת מהן, כל כך בהירה וכל כך אביבית, זה היה מובן מאליו.
אביב אייזנברג רמזה לי שיהודית מאד אוהבת אותה ואולי יש לה חלק בהענקת השם לאביב פרנק.
לאביב פרנק אין העדפות לעונת האביב ובחיי היומיום, היא מנגנת על אורגנית, רוקדת ואוהבת שעשועי מדע.
כך, במהלך הכתיבה, ראיתי בדמיוני כיצד ארבעת האביבים, שוזרים האחד עם השני, זר פרחים ססגוני לפסח.
חג שמח.