כניסת חברים ותושבים

חג המים
אריאל שגיא, ביקור בארכיון גבעת חיים איחוד 28 בנובמבר 2018

 חג המים 1971 בבריכה

חג המים 1971 בבריכהאיסוף מידע על חג המים בגבעת חיים איחוד

דו שגיא מספר - חג המים היה חג מרכזי בגח"א יותר מן החג העיקרי שנחשב אז – ראש השנה. ההשקעה בחג זה היתה רבה. החג היה גורם משמעותי באותה עת, מכוון שגח"א נוסד ב 1952 והחג היה חלק מן הגיבוש של היישוב החדש לאחר הפילוג. 
דן הגיע מן המאוחד בגיל 15 והיה בתיכון לא זכור לו חג מים במאוחד. הוא מפריד בין חג פתיחת הבריכה ב 1 במאי ובין חג המים שהיה קשור למקורות ולמסורת של חג שמחת בית השואבה.
הטקס נערך על המדרון המזרחי על הבמה שלמרגלות הדשא הגדול, והתקיים כל חג. חג המים סגר את אירועי סוכות וגם את חגי תשרי כולם.
בסוכות הוקמה סוכה מרכזית בה אכלו כל החברים. נבנתה בצד הצפוני של חד"א לעיתים בצד הדרומי וגם על הרחבה.

חג המים 1971

חג המים 1971תמי הורוויץ מספרת - חג המים הראשון התקיים ב-1952, תמי הייתה בת שנתיים ועל כן איננה זוכרת.
בהיותה בגן חגגה מדי שנה את חג המים. הילדים רקדו את הריקוד על פי השיר ככלות ייני תרד עיני ... פלגי מים פלגי מים"

לאה שחר מספרת - הדמות המרכזית במחול בגבעת חיים היתה לאה הישראלי, כשנישאה עברה מרמת יוחנן אל גבעת חיים (כפי הנראה הגיעה ב-1958). בריקוד שפיתחה לאה הישראלי ולימדה את הילדים לרקוד נעלו כפכפי עץ ששימשו אותם במקלחת עם סרט גומי לאחיזת כף הרגל. החג נחוג בבריכת השחייה. חג המים זכור לה כחלק משמחת בית השואבה. הגננת התיזה מים על הילדים.


מהארכיון - 
יש דיווח על חג המים מן השנים - 1969-1970, וכפי הנראה החג האחרון התקיים ב-1974 בבריכה: חג המים בבריכה כלל הופעת ילדים על שפת הבריכה, משחקי מים בבריכה.
המועד - קבוע בחג השני של סוכות.
שירשרה - הדמות המרכזית בחג היתה שירשרה אמו של המנצח אבנר איתי, שהגיעה לגח"א בעקבות בתה שלמדה במרכז, ולאחר תקופה שבה המשפחה לביתה בכפר גלעדי. שירשרה עיצבה את התוכן האמנותי ולא עסקה בתוכן האידיאולוגי של החג.
הטקסטים: החג נקשר לשמחת בית השואבה. הובאו טקסטים מן המקורות יחד עם דברים שנכתבו על ידי חברים.