כניסת חברים ותושבים

עמוס קרמר / רז קרמר / תרצה פרוינד / אלכס קרמר 4.5.19
תמונה משפחתית
עמוס קרמר / רז קרמר /  תרצה פרוינד / אלכס קרמר
עבודות מתוך פרויקט שנעשה בגבעת חיים
4.5.19 - 1.6.19
פתיחה: שבת, 4.5.19 , בשעה 12:00
שיח גלריה: שבת 18.5.19, שעה 12:00

קרמר תמונה מתערוכה

תמונה משפחתית

עמוס קרמר  I   רז קרמר  I   תרצה פרוינד  I   אלכס קרמר

  

רז קרמר, עמוס קרמר, אלכס קרמר ותרצה פרוינד בפרויקט ציור מיוחד שנעשה בקיבוץ גבעת חיים איחוד. בני המשפחה שהו במשך כמה סופי שבוע בנוף הקיבוצי ובחרו כמה נקודות תצפית לציור. הפרשנות האישית והשפה הייחודית של כל אחד מבני המשפחה באים לידי ביטוי בתערוכה המיוחדת הזו.

לאורך ההיסטוריה הארוכה של מסורת הציור עולים בנו שמות רבים של ציירים שבחרו לצייר אל מול הנוף, הבולטת שבהם היא קבוצת 'הברביזון' הצרפתית. בעת האחרונה לא רבים הציירים שישהו בנוף ויציירו אותו לאורך זמן. לרוב, הם יקחו עימם מצלמה, יחוו את הנוף בעדשת המצלמה ובסטודיו ימשיכו וישלימו את המהלך של הציור. אחת התופעות יוצאת הדופן בציור הישראלי העכשווי היא קבוצת הציירות של 'הברביזון החדש' שמחזירה את האקט הציורי לנוף עצמו. זה גם מה שבחרו לעשות בני משפחת קרמר. כצופה מן הצד, שהתבוננה לפרקים בתהליך היצירה, הבנתי עד כמה לא פשוט המהלך הזה – השינויים באור, השינויים במזג האוויר, והפער בין זמן העבודה על הבד לזמן הכרונולוגי של היממה מהווים אתגר לא קל לצייר שבוחר להשלים את היצירה בסשן אחד. ואכן, לא פעם הופתעתי לראות את הגלגולים שעבר הבד מתחילת העבודה עד לסיומה. (זה ניכר במיוחד בציוריו של אלכס קרמר, שהתגובה שלו לנוף ולאור היא כמעט דרמטית, והציור במחי יד מקבל תפנית חדה).

על גבי קירות הגלריה מצטלבים הקולות והפרשנויות של כל אחד מהם לנוף, אך לא רק. בשעות הרבות של ההתבוננות בנוף חלה גם השראה הדדית. פרשנות של כל אחד מהם לנוף חילחלה אל הבד של האחר. על אף השפה המובחנת של כל אחד ואחת, פה ושם חודרת ג'סטה ציורית שהיא פרי השפעה של מי מהם על הציור של השני. יש כאן ביטוי עמוק לא רק לנוף אלא גם להדדיות השורה בין בני המשפחה. מעגלי היצירה מהדהדים רבדים רגשיים והבד סופג אל תוכו משקעים ומשמעויות המרחיבים ומטעינים את  האקט הציורי ואת הבחירה לצאת ולצייר בטבע.

 

                                                                        חנוש מורג, מאי 2019