כניסת חברים ותושבים

אפרת גל נור 20.10.18
אפרת גל-נור
הדרך לעין חרוד #4
גבעותיים
20.10.18 - 17.11.18
פתיחה: שבת, 20.10.18 בשעה 12:00
שיח גלריה: שבת 17.11.18 בשעה 12:00

אפרת גל-נור

אפרת גלנור

גבעותיים

 

הפרק הרביעי בתערוכה המתמשכת של האמנית אפרת גל-נור מוצג כעת בגלריה של גבעת חיים. את המסע האמנותי שלה פתחה האמנית בגלריה של עודד שתיל בתל-אביב, והגדירה אותו כך:

"המסע לעין חרוד 2018 הינו מסע מתמשך ברחבי ישראל על פי ספרו של עמוס קינן "הדרך לעין חרוד". הספר מתאר הוויה אפוקליפטית שבה המדינה נשלטת על ידי הצבא, אזרחיה הערבים "נעלמו", ישובים רבים הושמדו, והאזרחים שנותרו אינם מורשים להסתובב חופשי.  

המסע הנוכחי הינו מסע ויזואלי ופיסי דרך סוגיות נופיות, גיאוגרפיות, פוליטיות ואנושיות ועוסק במרחב התרבותי העכשווי כפי שהוא משתקף בנוף כ-30 שנה לאחר צאת הספר ובשנתה ה - 70 של המדינה".

 

התחנה הרביעית של המסע המתמשך הוא במשולש של הקיבוצים גבעות חיים ועין החורש.  ולא בכדי, עין החורש מוזכרת בספרו של עמוס קינן כמקום שנחרב עד היסוד, והמסע של האמנית עוקב אחר התוואי המתואר בספר. תוך כדי השיטוט בין הקיבוצים הבחינה האמנית בשינויים בחצר הקיבוצית, במבני הציבור שננטשו, בחדרי אוכל ששינו את יעדם, במפעלים ששינו בעלות, אך לא רק. רובד נוסף נחשף בפניה כשהגיעה לאנדרטה למצור העומדת בין גבעות חיים ועין החורש.

האנדרטה היא ביטוי לסיפור ההיסטורי המאחד את הקיבוצים בסביבה, ונוכחותה הבולטת במשולש שבין הקיבוצים היא אזכור לקשר הזה. בתערוכה מתעדת אותה האמנית מנקודת מבט בשטח שאיפשרה התבוננות עליה ועל מפעל 'פריגת' כאחד. הטראומה והאובדן המגולמים בנוף האנדרטה מוכפלים ככתם רורשך.


אפרת גל-נור מפה


על המסע


הדרך לעין חרוד הינו מסע מתמשך ברחבי ישראל בעקבות ספרו של עמוס קינן.

תחילתו של המסע בספטמבר 2017 והוא כולל צילום, תיעוד, ציור הנוף ושיח עם האנשים שמזדמנים בדרך.

זהו מסע העוסק בממד התרבותי- ישראלי- עכשווי וכיצד הוא מופיע בנוף היום יום שלנו. הוא נובע מהרצון  לבחון את הממדים הטופוגרפיים, גאולוגים, בוטאנים, אנושיים והיסטוריים של הנוף בחוויה של זו ההולכת ומשוטטת בנוף. כל  זאת כחלק מהעיסוק האמנותי בשאלת הקשר בין טראומה ונוף ישראליים.

במשך שנה יתקיימו הליכות, אירועים ו\או תערוכות שיסתיימו בפעולה בגלריה העירונית בעפולה ובשיתוף עם המשכן לאמנות בעין חרוד.

הדי הספר, הרלוונטיים גם כיום, מתארים את ישראל במצב פוסט-דמוקרטי, לאומני, כאוטי ואלים. מסעו של הגיבור הינו הזוי וקיצוני אולם הוא מעוגן באופן קונקרטי ואינפורמטיבי בנוף הישראלי על כל רבדיו. בכך מתקיים בספר ובמסע ממד התבוננותי על הארץ ויושביה, העוסק בסוגיות של המבט על הנוף כרווי מראש באידיאולוגיה, היסטוריה, מסורת ומנהגים. 

 

אתר זה מהווה תיעוד של התערוכות, הפעולות, ההליכות, חומרי הגלם השונים והמפגשים עם האנשים בדרך. המשתמש יכול לעקוב אחורה וקדימה אחר התוואי והפעילות, לשוטט במגוון החומרים הנלווים וכן להוסיף משל עצמו.

 

לאתר המסע:

http://efratgalnoor.com/The-Road-to-Ein-Harod

 

עמוס קינן, הדרך לעין חרוד, עם עובד, 1984.