כניסת חברים ותושבים

ברכה הישראלי 5.8.17
ברכה הישראלי
"כמעט חפה מקמטים"

יום שבת 5.8.17 , בשעה 18:00,
ברכה הישראלי / כמעט חפה מקמטים
ברכה הישראלי מציגה בתערוכתה, כמעט חפה מקמטים, הקבץ עבודות הנוגע לתחנות שונות בסיפור חייה המרתק. בלב התערוכהעומדות שתי סדרת עבודות: סדרת גן רימון שהתפתחה מתצלומי ילדי הגן בקיבוץ גבעת חיים איחוד שאותם חינכה וסדרת התֵמונים שנוצרה בהשראת תצלומי משפחה ישנים, שרובם צולמו עוד בתימן קודם לעליית משפחתה מצנעא ב-1933, והם מהווים חומר גלם לסדרה המטפלת בביוגרפיה של ברכה ובשורשי משפחתה.
בסדרת גן רימון נוצרו הטקסטורות, שבחלקן מהדהדות מעשה רקמה עדין, באופן אקראי שנבע מאופן התפזרותו של הצבע הלח, במעבר מהשקף לנייר עליו הוטבע. המודעות שהתעוררה, בעקבות כך, באשר למשמעות הביוגרפית שנושאת עבורה הרקמה, הובילה את ברכה בסדרת התֵמונים ליצירת הטקסטורות העדינות והמגוונות המאפיינות את הסדרה, במכחול דק ובתהליך ממושך ושקדני.
אופן פעולה זה, המתכתב עם אמנות הרקמה התימנית, שהאם נעמי, ילידת צנעא, התמחתה בה, משלב את ההיסטוריה המשפחתית עם המסורת החומרית והתרבותית ומציב את עשייתה של ברכה גם בהקשר של אמנות מזרחית בת ימינו. לכך יש להוסיף את מגמת ההשטחה, העדר העומק שבעבודות והדקורטיביות, המאפיינים את הציור האסלאמי.
חלק מהעבודות בסדרה מצוירות על גבי דלת שנעקרה מרהיט שהושלך לאחר שבעליו מאסו בו, והיא נאספה על ידי ברכה. עבודה על גבי משטח מסוג כזה נקשרת עם מעבר, ארעיות והתפרקות.
בתערוכה משולבות גם סדרות עבודה קטנות יותר ועבודות שהן תוצר של מהלך בודד. יחד הן מתגבשות למכלול שלם של עשייה המאיר על עולמה העשיר והמורכב של ברכה כיוצרת שחדוות היצירה היא נשמת אפה.


ברכה הישראלי, ילידת ישראל, גדלה בחולון ובקיבוץ שדות ים, חברת קיבוץ גבעת חיים איחוד
תלמידתה של הציירת ורד נחמני.