כניסת חברים ותושבים

לאן נעלם חג המשק / דן שגיא
לפני זמן קצר ציינו בערב חגיגי את מה שהיה אמור להיות ציון לתאריך הקמת הקיבוץ, ונקרא בשמו העממי "חג המשק". לא רבים החיים איתנו יודעים את התאריך בו נוסדה גבעת חיים איחוד בעקבות הפילוג בתנועת הקיבוץ המאוחד. אז ראשית יש לדעת שתאריך העלייה על הגבעה ובואם של החברים מכפר סאלד לכאן הוא ה-23.05.52 וזה לדעתי המועד הנכון והרצוי לציין מידי שנה את מניין שנותיה של גבעת חיים איחוד. אם רוצים לחוג או לציין את העובדה הזו יש להקפיד ולשמור על התאריך, ולא לחפש איזה יום שישי פנוי במהלך הקיץ כדי לחוג את חג המשק.
בשנים הראשונות "חג המשק" היה גם חג המחזור. תלמידי כתה י"ב סיימו את לימודיהם ובטרם גיוסם לצבא או צאתם לשנת שרות, התקבלו לחברות מלאה בקיבוץ למרות שצבירת הוותק לחברות החלה רק עם השחרור מהצבא. נוהג זה היה קיים במשך שנים רבות והייתה לו הצדקה מלאה. היה ברור לכל שחג המשק הוא גם חג המחזור.
מאז שהחילונו לדון ולשנות את אופיו של הקיבוץ, אחד השינויים הראשונים היה אופן קבלת הבנים לחברות. הפסקנו לקבל את הבנים לחברות, ובעקבות כך חג המשק הפך להיות ציון תאריך של גמר הלימודים. לציון מניין השנים לקיומו של הקיבוץ כבר אין זכר, ואני שואל: למה?
הקיבוץ היום זנח\שכח את כל אותם חגים שאינם "חגים מסורתיים" שפעם חגגנו ביחד: "יום הילד", "יום המשפחה", "בר המצווה" ועוד. הסיבות לכך רבות ולא כולן קשורות להיותנו "קיבוץ מתחדש". היום כקהילה אנו חוגגים ביחד רק את חגי ישראל המסורתיים ואת יום העצמאות. הקיבוץ המתחדש מקדש את החג הפרטי, ואין לי טענות על כך. אבל לפחות על חג המשק אסור לוותר. יתכן שחגיגות גדולות צריך לעשות רק כל חמש שנים או עשור. אגב, כדאי לא לשכוח שב-2012 ימלאו 60 שנה להקמת קיבוצנו. האם כבר החלו לדון על דרך ציון תאריך זה? זכרו: נותרו עשרה חודשים בלבד.
לדעתי, יש להפריד בין חג המשק, שימומן ע"י הקהילה, לבין ציון סיום הלימודים. חג זה מן הראוי שיצוין ע"י התלמידים ומשפחותים ואותו הדין לגבי בר-המצווה. מימון חגים אלה יהיה ע"י הנוגעים בדבר, קרי בני המצווה ומסיימי בית הספר. אלה הם אירועים בעלי אופי משפחתי ולכן ציבור גדול של חברים מדיר רגליו מהם.
חג המשק כשמו כן הוא – זהו חגה של הקהילה. בחג זה יתקבלו החברים החדשים לחברות מלאה, יצוינו כל האירועים החברתיים וההישגים הכלכליים שעברו על הקיבוץ במהלך התקופה. כך נחדש וניתן משמעות לחג המשק.
לסיום, ברצוני להבהיר כי אין בכוונתה של רשימה זו להעביר ביקורת על הפעילויות התרבותיות שנערכות בקיבוץ על ידי ועדת התרבות.

בתוכנו שנת 2011