כניסת חברים ותושבים

תאריכון הקיבוץ, 2012-1952
25.5.16 מתוך "בתוכנו" עלון הקיבוץ, היידי עפרון

השבוע העלנו לאוויר פיילוט שיָקר לליבנו (צוות הארכיון ומתנדביו) ואנו מקווים שגם אתם תמצאו בו ענין. מדובר בתאריכון שבו כתוב כמעט כל חודש בחודשו, משנת יסוד הקיבוץ – 1952 ועד 2012, מה קרה בקיבוץ. מדובר במסמך שמצד אחד מספר הרבה על המקום והתהליכים השונים שעברו עליו, ומצד שני הוא גם מסמך המלמד על הרעיון הקיבוצי בכללותו ועל התהפוכות שהוא עבר עם השנים.

תהליך העבודה 
הכל התחיל מהטקסט המרתק של עדי נחמני שליקט מידע ממקורות שונים - מדף המידע - "בתוכיכנו", מהעלון – "בתוכנו", ומשאר מקורות, על מה שקרה בקיבוץ חודש בחודשו משנת היווסדו. עדי אסף חומר מ1991-1952. החומר הזה שימש בסיס לחוברת קטנה שפורסמה בעבר על תאריכים חשובים בהיסטוריה של הקיבוץ.
את הטקסט של עדי בקשנו מאלה אייזנר שתקליד ומאורה ורד לעשות עליו הגהה. אחר כך חנוש השלימה את המידע עד 2012 (60 לקיבוץ) בעיקר מתוך ה"בתוכיכנו" לאורך השנים.
כל החומר עבר עוד מספר הגהות, אך זהו פיילוט ועוד רבה העבודה... אנא שנסו מותניים, קראו והעירו הערות. נשמח לשמוע ואם נכון אז לתקן בהתאם.
את כל המידע הטקסטואלי העברנו לאתר הקיבוץ לפלטפורמה מיוחדת. אבל שם עוד לא נגמרה העבודה... אז שילבנו תמונות בחודשים רבים מתוך התאריכון.

כמה הערות להתייחסות 
לא התיימרנו לתת מידע על כל אירוע ואירוע ולא לציין כל אדם ואדם שהיו לו חלק בהיסטוריה העשירה של המקום. הקפדנו להיצמד לטקסט של עדי ולשמור על השפה שבה החומר נכתב. כאשר בטקסט של עדי כתוב בלקוניות על נפילת הבנים ב-1973 יש בזה משהו שמחסיר פעימה ואנו בוודאי עוד נתייחס לזה בעתיד בהרחבה.
בעתיד אנחנו רוצים להוסיף גם סרטים ועוד חומרים מסוגים שונים לתאריכון אבל כרגע אנחנו עוד לא שם.

המטרה שלנו? 
לספר את סיפורו של המקום המופלא הזה שבו אנחנו חיים לחבר את האנשים לשורשיו, להזכר, ללמוד ולחוות את המקום.
נשמח לקבל רשמים מהפרוייקט.

ותודות... 
כל זה לא היה קורה לולא ה"משוגעים לדבר" והארכיונאים לדורותיהם בגבעת חיים איחוד, וכן לעוזרים, ולמתנדבים לכל אורך קיומו של הארכיון.

מילה אחרונה ואזהרה - סכנת התמכרות לאוהבי הנוסטלגיה וההיסטוריה!