כניסת חברים ותושבים

יום הילד הראשון, 1965 חנוכה מאת חוה שפע
בתוכנו  267    31.12.65 

"יום הילד" – חנוכה תשכ"ו 

הרעיון של קיום "יום הילד" אינו חדש. יש קיבוצים המקיימים אותו בקביעות מדי שנה, במועד קבוע. יש קיבוצים אחרים המקיימים אותו מפעם לפעם. גם אצלנו קיימנו בזמנו מפעל זה. 
כפי שנכתב ונמסר בזמנו "בתוכנו", החלטנו לקיים השנה "יום הילד" – ומטרתו בעיקר, הכנת צעצועים לבתי ילדים. 
התחלנו במבצע ארבעה שבועות לפני "היום" עצמו. עקב חוסר ניסיון מוחלט בשטח התעניינו בקיבוצים אחרים ואספנו חומר תוך ביקורים בשני משקים הידועים בשטח זה. דאגנו גם לקבלת צילומים של מתקנים שונים מועדת החינוך המרכזית. מתוך אלה התברר לנו שהמבצעים העיקריים יהיו הנגריה והמסגריה.
לאחר שקיבלנו את אישור רכזי המוסדות האלה להשתמש בציוד המפעלים כינסנו את כל "בעלי המקצוע" שיש להם "משהו" בבתי – הילדים ותוך שיחה נקבעה תכנית העבודה. רוכזו גם צוותות שעבדו בהדרכת בעלי המקצוע. 
שעות שבת רמות הוקדשו לעבודה וערך רב היה לא רק ליצירה עצמה, אלא גם לרוח הטובה שנוצרה תוך העבודה המשותפת של קבוצות חברים, שאינם רגילים לעבוד ביחד – והפעם עסקו והתמסרו ליצירת הצעצועים ברוח טובה ונכונות.  לכל אלה שעסקו בהכנת הצעצועים, ולציבור כולו, היה ללא ספק סיפוק רב בראותם בתערוכה את העבודות של כולן, ובייחוד למראה שמחת הילדים המשתעשעים. 
ומעט עובדות ומספרים:
15 נגרים ו"כמעט – נגרים" עבדו בהדרכתו המסורה של זאב זליגר.
12 חברים עבדו במסגריה, בהדרכתו של ברוך גושן.
8 חברות תפרו בגדים לבובות בהדרכתה של אולגה.
8 חברות הכינו בובות בהדרכתה של אגי. 
5 עובדות קונפקציה והמתפרה – הכינו תחפושת ותלבושת.
12 סבתות נרתמו אף הן למבצע והכינו ספרי תמונות, משחקי – מונטסורי שונים, מרבדים ובובות, וכן צבעו צעצועים. 

צעצועים שונים הוכנו ע"י ילדינו בכיתות ובנימין. ונציין במיוחד כמה מפעלים שנעשו ב"יוזמה פרטית" של מספר חברים, מהם גם כאלה שאין להם כיום "חלק" בבתי – הילדים, אך גילו אהדה רבה למטרה הנעלה. אלה הוסיפו לרכוש הגדול: בובות מסוגננות, קוביות, מתקן ליבוש ציורים, מתקני רכב גדולים וקטנים, סוסי – נדנדה, ליצנים, ולא לשכוח מגדל "אלכסנדר" (קסטן וקליין). 
כמובן שתצויין ידו של חברנו הוותיק חיים ידיד – שעדיין נאבק קשות בצביעה והצבת מתקנים שונים בחצרות – בתכנון הצעצועים. 
יום הילד עצמו עמד בסימן גיוס מאורגן של הורי הגיל הרך לעבודות צביעת מתקנים ופיזור 17 טון חול בחצרות השונות. אך מזג האוויר היה בעוכרינו ורק פיזור החול בוצע במלואו, בליווי מוזיקה וטיפות גשם ובמצב רוח מרומם. 
ואם לסכם במספרים:
בסה"כ הוקדשו 40 ימי עבודה – מהם בגיוס 32 ע"י בעלי מקצוע 8 זאת ללא חישוב עבודתו של חיים ידיד. חומרים נקנו ב – 350-450 ל"י, אומדנה צנועה של ערך הצעצועים והמתקנים: 1,700 ל"י. 
היה זה מבצע גדול ורב ערך העיקר – יצרנו רכוש רב ומעולה לעיסוק ושעשוע ילדינו בדרך מבורכת וטובה. 
ואירועי יום הילד עצמו – השמחה במשך היום, המנחה לילדים והמסיבה לחברים – אף הם הוסיפו לילדים ולחברה כולה. 
אכן היה זה מפעל גדול.
חוה שפע.