כניסת חברים ותושבים

יוסף רוזנברג
תאריך לידה:
10/10/1911
גיל:
בן 30 בנפלו
תאריך פטירה:
26/11/1945
תאריך נפילה עברי:
כ"א בכסלו תש"ו
מקום נפילה:
בהתנגשות עם הבריטים ב'מצור על גבעת חיים'.
מקום קבורתו: גבעת חיים מאוחד

יוסף רוזנברג נפל ב-26.11.1945

 

קבוץ גבעת חיים היה מוקף בחיילים לאלפים, בעשרות טנקים ובמאות שוטרים. מיישובי הסביבה נהרו אלפים כדי להצטרף אל הנצורים בתוך חצר הקיבוץ. החיילים האנגלים פתחו באש מול ההמון הרב שעמד מולם, וכך נורו למוות חמישה חברים וחברה אחת. והיו גם פצועים. זעם התוקפים הופנה ישירות לגבעת חיים. כוונתם הייתה לפרוץ פנימה לחפש אחר מעפילים ולעצור אותם. קבוצת שוטרים אנגלים תקפו בו זמנית את שערי הקבוץ. על הגנת אחד השערים הופקדה קבוצת מגינים בפיקודו של יוסף. בקרב פנים אל פנים הוכרע יוסף ממכת אלה בראשו, אשר הונחתה על ידי שוטר אנגלי.

בתוכנו - גליון 879 07.05.2008


יוסף רוזנברג, בן חנה ויהודה.

נולד ביום י"ח בתשרי תרע"ב (10.10.1911) בקימסנטמארטון, שבהונגריה. בן תשע נתייתם מאביו, שנרצח על ידי אנשי "הטרור הלבן" של הורטי. שלוש שנים התחנך אצל קרוביו, ובגיל שתים עשרה עבר לבודפסט ושם למד בבית המדרש לרבנים. עם ייסוד תנועת "השומר הצעיר" בהונגריה הצטרף אליה ופעל בה, בעיקר בהקניית השפה העברית לבוגריה. בשנת 1930, עם הפילוג שחל אז ב"השומר-הצעיר", ייסד עם קבוצת חברים את הסתדרות "נצח", והוא עמד בראשה. בשנת 1931 בא ארצה כתייר ללא רשיון עליה. הוא הצטרף למשק גבעת-חיים והוסיף לקיים קשרים עם תנועתו בהונגריה ולהדריכה מן הארץ. בקיבוץ עבד בעבודות חוץ ואחר כך בניהול הפרדס. בשנת 1933 נשלח להדריך קבוצת עולים מטראנסילבאניה ששימשה גרעין לפלוגת שער הנגב, לימים כפר סאלד. יוסף השתתף בסמינר לשליחים של "נצח" באפיקים וגילה עניין מיוחד במצב יהדות הונגריה והקדיש לה רשימות שנתפרסמו בעיתונות הפועלים. בעזבונו נמצא חיבור מקיף על תולדות תנועת הנוער היהודי בהונגריה, ועבודתו הספרותית האחרונה היתה תרגום חלקים מיצירותיה של חנה סנש. בקרב חבריו נודע כאיש משפחה מסור וחבר נאמן בעל חוש הומור המהנה עת בני שיחו. ביום כ"א בכסלו תש"ו (26.11.1945) הקיפו כוחות-צבא ישובים יהודיים בשפלת החוף לצורך חיפושים לאחר התקפת ה"הגנה" על תחנות תצפית של משמר החופים האורב לאניות מעפילים. יוסף היה בין המוני היהודים מישובי הסביבה שהתקהלו כדי למנוע את החיפושים ובאש שפתח עליהם הצבא נפגע ונהרג, עם עוד שישה מן המתקהלים. הניח אישה, בן ובת.

(חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי 'יזכור', שנערך ע'י משרד הביטחון)


המצור על גבעת חיים


ערב יום הזיכרון תשע"ח (2018)

ערב יום הזיכרון תשע"ח (2018) הוקדש ליוסף, גלעד ידיד ואברמל'ה קוריןיוסף רוזנברג עם המשפחהוסף רוזנברג עם אסתר ואבנריוסף רוזנברג עם אסתר ואבנריוסף רוזנברג עם אסתר אבנר ומעדריוסף רוזנברג עם אסתר אבנר וגן הילדיםיוסף רוזנברג עם אבנראתם מוזמנים לחלוק זיכרון, געגוע או סיפור

חדש

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

העתקת קישור