כניסת חברים ותושבים

שיח גלריה: אפרת גל-נור הדרך לעין חרוד #4 , גבעותיים
תאריך התחלה  17/11/18
שעת התחלה  12:00
מקום
אפרת גל-נור
הדרך לעין חרוד #4
גבעותיים
20.10.18 - 17.11.18

שיח גלריה: שבת 17.11.18 בשעה 12:00

בהשתתפות:
המשוררת והסופרת יהודית כפרי (בת עין החורש); 
האמן עתר גבע - עין שמר; 
ענת בדר - גבעת חיים מאוחד.

אפרת גל-נור

אפרת גלנור

גבעותיים

 

הפרק הרביעי בתערוכה המתמשכת של האמנית אפרת גל-נור מוצג כעת בגלריה של גבעת חיים. את המסע האמנותי שלה פתחה האמנית בגלריה של עודד שתיל בתל-אביב, והגדירה אותו כך:

"המסע לעין חרוד 2018 הינו מסע מתמשך ברחבי ישראל על פי ספרו של עמוס קינן "הדרך לעין חרוד". הספר מתאר הוויה אפוקליפטית שבה המדינה נשלטת על ידי הצבא, אזרחיה הערבים "נעלמו", ישובים רבים הושמדו, והאזרחים שנותרו אינם מורשים להסתובב חופשי.  

המסע הנוכחי הינו מסע ויזואלי ופיסי דרך סוגיות נופיות, גיאוגרפיות, פוליטיות ואנושיות ועוסק במרחב התרבותי העכשווי כפי שהוא משתקף בנוף כ-30 שנה לאחר צאת הספר ובשנתה ה - 70 של המדינה".

 

התחנה הרביעית של המסע המתמשך הוא במשולש של הקיבוצים גבעות חיים ועין החורש.  ולא בכדי, עין החורש מוזכרת בספרו של עמוס קינן כמקום שנחרב עד היסוד, והמסע של האמנית עוקב אחר התוואי המתואר בספר. תוך כדי השיטוט בין הקיבוצים הבחינה האמנית בשינויים בחצר הקיבוצית, במבני הציבור שננטשו, בחדרי אוכל ששינו את יעדם, במפעלים ששינו בעלות, אך לא רק. רובד נוסף נחשף בפניה כשהגיעה לאנדרטה למצור העומדת בין גבעות חיים ועין החורש.

האנדרטה היא ביטוי לסיפור ההיסטורי המאחד את הקיבוצים בסביבה, ונוכחותה הבולטת במשולש שבין הקיבוצים היא אזכור לקשר הזה. בתערוכה מתעדת אותה האמנית מנקודת מבט בשטח שאיפשרה התבוננות עליה ועל מפעל 'פריגת' כאחד. הטראומה והאובדן המגולמים בנוף האנדרטה מוכפלים ככתם רורשך.