חסר רכיב

יושקו (יוסף) קראוס

יושקו (יוסף) קראוס
- ז' אדר תשל"ה
06/02/1903 - 18/02/1975

רבקה ויושקו קראוס

רבקה ויושקו קראוס

יושקו קראוס (דברים על קברו)

במשך כל דרכו הארוכה בחו"ל, בארץ ובקיבוץ, מתגלה לנגד עינינו יושקו כאדם נחבא אל הכלים שכוחו אינו בדברים, בנאום- אלא במעש – אף שהיה לו הרבה לומר.
יושקו נולד למשפחה דתית בהונגריה. בגיל צעיר עוזב יושקו את ביתו ומנתק את כל קשריו עם עברו.
בשנת 1926, בהיותו בן 23, עובר יושקו באופן בלתי ליגלי את הגבול, לרומניה, ובמשך שנים הוא חי בפחד, שמא ייתפס. באותה שנה הוא מצטרף ל"החלוץ", עובד בהכשרות שונות כחוטב עצים ביערות, בכרמים ולאחרונה בחוות החלוץ ביאסי שברומניה. 
ב-1929 עולה יושקו ארצה, בדרך הים, כשבידו דרכון "מזויף" - כפי שרבים אחדים עלו באותה תקופה.
בבואו לארץ הלך לתל אביב, ועבד שם בבניין ובפרדסים, פרדסיו של הצייר ראובן שבבני ברק. היה אהוד על ראובן וכן השתתף במסיבותיו.
ביוני 1936 מצטרף יושקו לגבעת חיים, בה חיו כמה מחבריו מימי "החלוץ". הוא בא בברית הנישואים ומקים משפחה ענפה ומאושרת.
בשנות מלחמת העולם השנייה צפה וליווה בחוש נבואי ובריאליות פוליטית את עליית הרוסים, עוד בהיותם במסגרת "בנות הברית" והזהיר מסכנת הקומניזם.
עם הפילוג, ב- 1952, לא היסס אף רגע, וכחבר מפלגה ער ונאמן, עבר עם החברים לנקודה החדשה. זאת, על אף רצונה העז של רבקה, רעייתו, להישאר בקה"מ. נוכח סכנת פירוד במשפחה עומד יושקו בעקשנות האופיינית לו על כך שמקומו כאן. רבקה הבינה, וויתרה וידוע לנו איזה כוח שכנוע היה נחוץ לשם כך.
בשנותיו הראשונות בקיבוץ עבד בפרדס, וכבעל מקצוע היה שותף לאחריות על הענף. עם ההחלטה לדלל עצים, מסיבות אגרוטכניות, לא יכול היה להשלים. היה זה כאילו חתכו בבשרו החי. הוא עוזב את הפרדס ועובר לעבוד בבית החרושת.
ב"גת" עבד מאז ועד לימיו האחרונים, במשמרות ביום ובלילה, במסירות, בנאמנות ובאחריות. תחילה במסחטות הרועשות ולאחר מכן, במשך שנים רבות בקיטור.
לאחרונה, בין התקפה להתקפה, מתוך נאמנות לדרכו המוסרית, ראינוהו יורד כשתרמילו על כתפו, לעבודה במחלקה החדשה, באריזת מוצרים. בכל תחנה בדרכו הארוכה זכה להערכה רבה על כושר הבחנתו, ישרו וביקורתו הבלתי מתפשרת, אך העדינה והתרבותית.
בודאי לא מעט בשל תכונות אלו, נבחר ע"י חבריו מהשורה, עוד בראשית דרכו החלוצית, ברומניה, לשמש כציר בועדת השוה"צ, תנועה שהיוותה אז את האליטה של כל תנועת החלוץ.
עשיר בערכים פנימיים, משכיל ובקיא בשטחים רבים, כמו אסטרונומיה, מדע ומוסיקה. ערני ובעל התמצאות פוליטית בלתי רגילה. עם מבט בוחן כליות ולב, נאמן לאמת.

מלחמת ששת הימים בקיבוץ יושקו קראוס מעיין 

במפת הארץ בחדר האוכל

Album13 מלחמת ששת הימים בקיבוץ   יושקו קראוס מעיין במפת הארץ בחדר האוכל


בשטח עבודתה האמנותית של רבקה, ביקר, רק כשחשב שיש לו מה לבקר ולהעיר, אך גם התגאה ביצירתה.
לא איש ראווה היה, על אף השכלתו הרחבה וידיעותיו ודעותיו הברורות, צנוע היה ונחבא אל הכלים.איש העבודה. כך נזכרהו תמיד.
יהי זכרו ברוך.     

משפחת קראוס - דוד; רונית ויושקו

משפחת קראוס - דוד; רונית ויושקו

         

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב