חסר רכיב

חיימקה ורדי

חיימקה ורדי
- ב חשוון תשפד
17/7/1926 - 17/10/2023
צילמה אפרת אשל

צילמה אפרת אשלאני אוהב את המקום שלנו כי כמעט נולדתי פה, וזכורה לי כל פינה, מתי ואיפה נבנתה. כולי תפילה שהבנים שלנו יאהבו את המקום וימשיכו לתת ולתרום.
ועם הרבה סובלנות יתפזר הערפל המכסה אותנו כעת ושמש נקיה ובהירה תאמר לנו בוקר טוב ואהלן מבעד לעצי האלמוגן.
כתב: חיימ'קה ורדי, לכבוד חג הארבעים לגח"א, 02.10.1992

חיימקה סיפור חיים
סבא חיימקה היה ממש פורסט גאמפ שלנו, ההיסטוריה של ארץ-ישראל בהתגלמותה. הוא נולד ב-17 ביולי 1926 בירושלים העתיקה, להוריו חוה (מפולניה) ושמואל (מרוסיה), שניהם אנשי העלייה השנייה. אביו היה סדר בבית דפוס של "הפועל הצעיר", ואמו הציבה בפתח הבית קופסאות שימורים גדולות של מלפפונים חמוצים, בהם גידלה צמחי תבלין ופרחים. את אהבתו לאדמה ולצומח יש לנעוץ בזיכרונות הללו מילדותו המוקדמת.
הם גרו בקרב שכנים ערבים, וחיימקה הילדון דיבר ערבית שוטפת. בהמשך חייו ילמד, מהחיים ולא בשום בית ספר, לדבר גם אנגלית, גרמנית ויידיש, ושליטתו בשפות תהיה אחת מהגאוות היחידות שהירשה לעצמו.
כשהיה בן שנתיים עברו לתל-אביב, וגרו בצריף דל בשכונת מחלול על שפת הים, זו שקבורה כעת מתחת לכיכר אתרים ולמלון הילטון. אז היו בה כרם ענבים, וחבצלות חוף צמחו על סלעי הכורכר בדרך לים. שם, בשכונה, שמע את היריות בלילה כשרצחו את ארלוזורוב על החוף, זה שלימים ייתן את שמו לקיבוץ בו יחיה כל חייו.
ילדות קשה היתה לסבא חיימקה. לא רק לחם צר ומים לחץ, צריף 3 על 3 ובו 6 נפשות, שירותים בחוץ, חצי בלוק קרח עטוף ביוטה ביום שישי, שנמס במשך הלילה. זה ברור, זה הרפרטואר הקבוע של חיי חלוצים בראשיתה של הארץ הזו. 
אך בנוסף - אמא חלוצה היושבת יום שלם על ערימות חצץ עם פטיש בידה, וכשהיא חוזרת הביתה מותשת אין לה כוח לילדיה; אבא קשוח, עובד קשה בבית הדפוס, שלא פעם הסיר את החגורה מעל מכנסיו והצליף בישבנו של הילד ("אני מרגיש את זה עד היום" – אמר לא פעם).
מעולם לא נישקו אותו, או חיבקו, או אמרו מילים טובות. "אני החלטתי, לא במודע אולי, להיות הורה בדיוק ההיפך מהורי!" – אמר לבוצי שראיינה אותו בסרט תיעודי ארוך ומרגש. "אין אהבה כזו יותר ממה שאני נותן לילדים ולנכדים שלי! והם מרגישים את זה! אני משתדל להעביר להם את כל מה שלי לא היה!".
בכיתה ד' נמלט סבא חיימקה ממורה שרצה להרביץ לו, וקפץ דרך החלון החוצה. הוא נזרק מבית הספר, ויותר לא שב אליו. אחד הכאבים הגדולים שלו לאורך כל חייו היה שלא למד, והכאב הגדול ביותר – שאביו לא נלחם על כך שבנו ימשיך ללמוד. כל הישג מקצועי שיגיע אליו בחייו: חובש קרבי, פיזיותרפיסט, גנן, גזבר ארגון הגננים, שליטה בשפות – יהיה טבול בכאב ההוא, וביכולת המופלאה שלו להתגבר על הקשיים: ללמד את עצמו, להתקדם, להית שווה בחברת שווים גם בקרב משכילים מוסמכים ושאר גבוהי מצח. 
מגיל 10 הסתובב בשוק לוינסקי, עבד פה ושם, ליקט פירות וירקות הביתה, וספג חוכמת חיים מהסבלים הסלוניקאים. ביתו היה בשכונת פלורנטין, שרוב תושביה היו סלוניקאים, וכאן צמחה אהבתו למוסיקה היוונית. אתם אולי לא יודעים אבל סבא העריץ את דאלארס, ואת יהודה פוליקר, ואת התוכניות של שמעון פרנס ושל ירון אנוש. שם, בשכונה, הוא גם למד מחבריו הסבלים לשרוק, והפליא בשריקותיו כל השנים. 
מה שהציל את חייו – כך אמר תמיד – היה כשהצטרף לתנועת "מכבי הצעיר". הוא עשה זאת עם חבריו (ביניהם ניסים אלוני, שהיה חבר קרוב, ודינה כרמי חברת קיבוצנו שהיתה חברתו הראשונה – "אבל זה היה רק אפלטוני!" – לא נלאה מלהדגיש כל פעם). הם קיבלו את השם "גדוד אהרן" (ע"ש אהרן אהרונסון), עשו תרגילי סדר, חתרו בירקון ודיברו ערכים. שם אימץ את הרגש הציוני חסר הפשרות שלו, שם נשא את דגל ישראל בראש קבוצתו בג'מבורי, ומשם יחסו הרגשי העמוק לדגל, שאותו הטמנו, יחד עם גופתו של סבא, לפני שעה באדמה. 
עם פרוץ מלחמת השחרור התגייס לחטיבת "גבעתי" התל-אביבית, ונלחם עמה בקרבות באָזוּר ובאור יהודה. יצא לפעולה לפיצוץ בית המשטרה ברמלה כשהוא לבוש בגדים "ציביליים" - כך קרא להם - טובים (כל חייו הקפיד על לבושו, כגמול לילדותו  הענייה), וכשחזרו מהפעולה דרך השדות התכסו נעליו החדשות בבוץ בלתי יסולח...
בבסיס בשרונה למד קורס חובשים מזורז. כשביקשו מתנדבים ליחידת קומנדו חדשה של הפלמ"ח, שאלו את החברה: מי מכיר את הנגב? סבא חיימקה הרים את היד, כי פעם, במכבי הצעיר היה במחנה עבודה בקיבוץ גת. כך הצטרף ל"יחידת פשיטה ממונעת", שהוקמה עם ציוד אמריקאי חדש, מג'יפים ועד מדים, נשק ומנות קרב. 
ב-15 במאי, יום הקמת המדינה, ירדו לנגב, ופגשו בדרך את האוטובוסים שפינו את הילדים מקיבוץ נגבה. כשהשתררה ההפוגה הראשונה נשלחו לכפר דרום הנצור, עם אוכל ותחמושת מוסתרת מתחת לכיסאות הג'יפים (וגם פקטות של סיגריות "קאמל").
בכפר דרום הופגזו קשות במשך ימים. סבא היה בבונקר עם רופא מתנדב מדרום אפריקה, והם טיפלו שם בפצועים, בלי ציוד כמעט. הרופא תפר את הפצעים עם חוט ומחט רגילים. פצוע אחד, הלל לביא מעין חרוד, מת לסבא בידיים. יומיים קודם הגיעה הודעה שחייבים לשחרר אותו כי אחיו נהרג בגלבוע. כל פעם שסבא סיפר על כך היה בוכה בשקט. 
אחרי שנחלץ מכפר דרום הנצור השתתף בקרבות הנוראיים על משטרת עיראק סואידן, ובכיבוש העיר הערבית אשדוד. בטיול שורשים שעשינו עם סבא לנגב עמדנו על גשר "עד הלום" וצפינו בסבא שלנו עוצר במו ידיו את הפולש המצרי מלהגיע לתל-אביב.
אחר כך עבר קורס פיזיותרפיה, והוסמך כחובש גדודי, וחובש בכיר – ובזה עסק בכל שנות שירותו במילואים. 38 ימים כל שנה, במשך שנים ארוכות מאוד. וכך גם השתתף בכל מלחמות ישראל. 
על פי הזמנתו של חבר קרוב בא לבקר בקיבוץ נגבה, שם נלחמה סבתא אגי בגבורה נגד המצרים (אבל זה סיפור בפני עצמו). הם הכירו, התאהבו, וסבא הודיע לה שאין סיכוי שיחיה בקיבוץ של "השומר הצעיר" (תמונתו של החבר סטאלין בחדר האוכל של גבעת חיים מאוחד עוררה בו חלחלה מחודשת כל פעם שנזכר בכך). הם עברו לעיר והתחתנו בבית ההורים של סבא בגבעתיים.
שניהם רצו לחיות בקיבוץ, וכמעט במקרה הגיעו בשנת 1952 לגבעת חיים של טרם הפילוג, במסגרת "מן העיר אל הכפר" – נסיון של כל מפלגה להביא אנשים "שלה" לקיבוץ, על מנת לזכות ברוב ולהישאר במקום. סבא היה כמובן מפא"יניק (וסבתא, שלא הבינה ולא היתה בעניין בכלל הוגדרה מפא"יניקית אף היא), וכך מצאו את עצמם בגבעת חיים איחוד. 

חיימקה ורדי עם פטר לנג ושרה נבו

חיימקה ורדי עם פטר לנג ושרה נבוכאן גרו בצריף - "וֶבֶּל" שבדי חדש ישר מהאניה, הדגיש סבא כל השנים - עם שירותים מרוחקים, וכשסבתא היתה בשמירת היריון עם אלדד היה סבא מנייד את הסיר שלה הלוך ושוב.

חיימקה ואגי ורדי

הוא נמשך לעבוד בנוי, החליף את מוישה דייג שהלך להקים את משק הילדים, ומאז היה אחראי במו ידיו וגופו החשוף לשמש על כל מה שאנחנו רואים פה עד היום. כל דשא התכבד בכיסוח ידני, כל שיבר זכה לביקור לילי, כל עץ זכה לשם התואר "אקזמפלר". "מה המקום הכי יפה בעיניך בקיבוץ?" – שאלה אותו בוצי, והוא ענה: "אין פינה אחת שאני הכי אוהב בקיבוץ. לראות את כל המקומות שהכנסנו אז לקיבוץ, זה דבר גדול!", וכשהמשיכה ללחוץ אמר: "יש פה הרבה עצים מיוחדים, השטח מסביב לחדר האוכל, אי אפשר לעבור שם ולא להתפעל". תסתכלו סביבכם ותגידו – האין הוא צודק?

חיימקה ורדי על המכסחת

הוא גם עבד במטבח, והיה רכז קניות מיתולוגי – הפתקים ששמר מאז, שאלדד סרק והנציח באהבה, יכולים לספר את סיפורו של הקיבוץ כולו: מבדים למתפרה ועד מגהץ לחברה, ברזל למסגריה ועד שמן לפתיליה. 

מדי ענבר גדי ענבר וחיימקה ורדי פורים

    מדי ענבר גדי ענבר וחיימקה ורדי פורים

שנות עבודתו האחרונות היו בנוי בית הקברות. "החלטתי שאני רוצה לתת כבוד לאנשים!" – נימק את הכרעתו. כשהיה בן תשעים וחצי הודיע לרכזת משאבי אנוש שביום הולדתו התשעים ואחת יפסיק לעבוד, שיהיה לקיבוץ זמן להתכונן. והקיבוץ הזה, על אנשיו ומוסדותיו, ידע להעריך את המוסד הזה שנקרא חיימקה.
אבל הדבר שסבא חיימקה היה הכי גאה בו הוא המשפחה: "מה שאני זכיתי, ילדים ונכדים ונינים כאלה, זו מתנה גדולה!" 
ומה שאנחנו זכינו זה סבא יקר, אדם אהוב, היסטוריה מהלכת, שפרש מעולמנו ברגע קשה, שמי יודע – אולי בעמקי תודעתו המתערפלת חש בהתמוטטות הנוראה, ובחר לפרוש בשקט, כדרכו. 
נוח בשלום, איש יקר.

משפחת ורדי

אבא סבא סבא רבא 
איך מסכמים חיים "חיימקה" של כמעט 100 שנים 
הקמת מדינה, השתתפת ברוב מלחמות ישראל במדינה הצעירה וניצחת 
בנית קיבוץ, הקמת גן נוי לתפארת שאת הטופוגרפיה והנוף הכללי במרכז הקיבוץ ובשכונות הותיקות אתה תכננת ונטעת. אנחנו, נכדך, ונינך חיים כאן ורואים את טביעת היד שלך בכל פינה בקיבוץ. היית איש עבודה חרוץ, מסור ומקצועי.
הקמת משפחה ענפה עם סבתא אגי ז"ל. ילדיך, רוב נכדך ונינך גרים קרוב אליך ואל סבתא אגי,
במשך השנים מלבד העבודה בנוי היית מעורב מאד בחיי הקהילה והתרבות ובתפקידים שונים. 
היית חבר הנהלה ומדריך גינות נוי בארגון הגננים במשך שנים רבות.

חיימקה רכז קניות

התפקיד הציבורי האחרון שמילאת במשך שנים רבות היה "רכז קניות" – במשך התקופה הזאת שרתת את הקהילה במסירות בדרך ארץ ובאהבה גדולה לתפקיד ולאנשים.
אספת כ900 פתקים מסוגים שונים עם בקשות בהתאם לתקופה, שלפני הרכב לכל חבר, טלפון בכל בית והזמנות באינטרנט. בפתקים האלה קיבלת בחזרה הערכה ואהבה מכלל בציבור ובמיוחד מהחיילים, רכזות מחסן הבגדים והכולבו שנסעו איתך לת"א. 

משפחת ורדי ליד הספריה

אבא, היית אבא אוהב, קצת פחות חיבוקים יותר מעשים, אבל האהבה שלך לאמא והמסירות אין קץ במיוחד ב30 שנים האחרונות לחייה היא מופת לרגלינו ודוגמא שתהיה איתנו לעד.
אמא הלכה מאיתנו לפני קצת פחות משלוש שנים ואתה התגעגעת אליה מאוד, פעם בשבוע החלפת פרחים בצנצנת שעל הקבר, גרפת וניקית סביב. וגם שכבר אזלו כוחותיך הפעלת את וישנו המטפל המסור שלך, שעזר ברצון. 
I would like to say a few words in English to Vishnu
You are a very special person the way you handled ABA is inspiring. You have been part of our family for over two years. I want to thank you from the bottom of my heart on behalf of our entire family.
אבא, בזמן האחרון היו לך הרבה רגעים של בלבול ותסכול על שלילת העצמאות ותלות הולכת וגוברת במטפל שלך. אבל היו גם הרבה זמנים ורגעים יפים, המפגש עם הנכדים והנינים סתם בשבילים או באירועים משפחתיים והמפגש עם החברים בבריכה ובחוגי ההתעמלות. אני מבקש להודות לחבורה מהבריכה ועוד הרבה אנשים שהתמידו להפגש  והיו לך ולנו לעזר ואוזן קשבת.
לפני מספר ימים ללא הכנה מוקדמת חווית אירוע מוחי ומאז השתנו חייך וגם חיינו לתמיד
אבא, קצרה היריעה לספר על אדם שחי חיים מלאים וטובים, במשך שנים כה רבות,
בלכתך כאיש המבוגר ביותר בקהילה, אתה סוגר מעגל חיים לדור שלם של אנשים שהיו לצידך בהתחלות ובשלבים רבים של החיים.
נוח על משכבך בשלום 
אלדד 

חיימקה אגי ואלדד ורדי

סמדר ואלדד – קדיש ליד הקבר

יִתְגַּדַּל שֵׁם הָאָדָם
יִתְעַלֶּה פֹּעַל-חַיָּיו וְיִתְבָּרַךְ בְּזִכְרוֹנֵנוּ
עַל צְרוֹר מַעֲלָלָיו בִּימֵי חֶלְדּוֹ
וְעַל הַמַּעַשׂ שֶׁלֹּא הִסְפִּיק לְהַשְׁלִימוֹ.
עַל הַחֲלוֹמוֹת שֶׁנִּטְווּ וְנָמוֹגוּ
וְעַל סְגֻלּוֹת-יְקָר וְאַף חֻלְשׁוֹת-אֱנוֹשׁ
שֶׁנָּגוֹזוּ מִבַּעַד לַדֹּק הָעַרְפִלִּי שֶׁל הַזְּמַן.
יַזְהִיר זֵכֶר הָאָדָם וְהֵדֵי-חַיָּיו כְּזֹהַר הָרָקִיעַ בְּלִבֵּנוּ
וּשְׁמוֹ לִפְנֵי שֶׁמֶשׁ יִנּוֹן.
כִּי מוֹתַר הָאָדָם הוּא הַזִּכָּרוֹן מֵעֵבֶר לִמְחִיצוֹת הַזְּמַן.
לֹא בַּחֹשֶׁךְ שְׁמוֹ יְכֻסֶּה.
צַו הֶמְשֵׁךְ הַחַיִּים יַצְמִיחַ פֻּרְקָן לִכְאֵבֵנוּ הַמְּשֻׁקָּע.
הַזְּמַן בְּמַהֲלָכוֹ יְרַחֵם.
וְנִנְצֹר אֶת כָּל פְּרִי-חַיָּיו לְיָמִים רַבִּים.
יִתְגַּדַּל וְיִשְׁתַּבַּח!

דברי פרידה – מוטי זעירא
סַבָּא יָקָר
בְּשֵׁם כָּל הָאֲנָשִׁים הָאוֹהֲבִים וְהַכּוֹאֲבִים 
הַמַּקִּיפִים אוֹתְךָ כָּאן בְּרִקְמָה אֱנוֹשִׁית אַחַת חַיָּה 
אֲנִי מוֹדֶה לְךָ
עַל כָּל מַה שֶּׁנָּתַתְּ 
לָנוּ וְלָעוֹלָם
עַל מַה שֶׁחָלַמְתָּ, וְהִגְשַׁמְתָּ
עַל מִי שֶּׁהָיִיתָ.
וְכָךְ, בְּמֵיטַבְךָ, נִזְכֹּר אוֹתָךְ תָּמִיד!
לֵךְ בְּשָׁלוֹם, אִישׁ יָקָר
נוּחַ בְּשָׁלוֹם עַל מִשְׁכָּבְךָ
וִיהֵא זִכְרךָ צָרוּר בִּצְרוֹר חַיֵּינוּ!

צילמה עדנה ארזי

צילמה עדנה ארזיכתבה שרון ורדי מארה"ב
"אוהב אותך", הוא היה אומר עוד לפני ששמע מי בצד השני של הקו. 
"היי סבא שלי", אני משיבה ומחייכת לעצמי.
ואז השיחה הקבועה שלנו עם כמה עדכונים, השגעת הרגילה שמשודרת בחדשות, מה חדש בקיבוץ, מי הגיע היום לביקור, מה שלום הנינים בקיבוץ, משווים את מזג האויר בין ישראל לאיפה שאני נמצאת, מסכימים שאצלי יותר נעים. אני קצת מספרת מה עוללו השבוע הילדים, ואיך שכולנו בסדר. 
ורק אז, אחרי השיחה שלנו, התחושה הנעימה הזו של יום שישי שנכנס וסוגר את השבוע, האתנחתא של הקצב שיורד, יכולה לעטוף אותי וללוות אותי לסופש נינוח.
סבא חיימקה שלי.
ביום שישי האוזניים שלי לא ישמעו אותך יותר אבל הראש ישמע אותך ברור וחד, ממש כאילו תהיה מעברו השני של הקו, כמה אלפי מיילים ממני אבל בעצם מאוד קרוב.
העיניים שלי נעצמות, אז פשוט אומר לך לילה טוב.

משפחות ורדי זעירא

סבא חיימקה מעביר משמרת
בשולי החדשות, אבל לא בשולי הלב, סבא חיימקה בן ה-97 הלך לישון ולא קם. כנראה שגם איך למות צריך לדעת: בבית היפה שלו, כשלצידו וישנו המטפל האגדי, מוקף בגינה המפורסמת, בתוך הקיבוץ שבנה בעשר אצבעות, בשינה, ללא סבל. לא יודע אם מות צדיקים, אבל בוודאי מוות צנוע. העולם, מלחמותיו וכאביו עסוקים בשלהם. 
כשביקרנו אותך ביום רביעי האחרון, תמר, עומר ואני, קיבלת אותנו בחיוך. החיבור הרופף שלך למציאות, שהיה חלק מהביקורים אצלך בחודשים האחרונים, הפך פתאום ליתרון. בדקנו שלחיצת היד שלך איתנה כתמיד, התפעלנו מהסחלב שתמיד פורח אצלך, והיינו איתך. משום מה חשוב היה לך להגיד שהבטחות צריך לקיים, ואמרת שאתה נוסע העירה, לתל אביב, ושעכשיו אתה צריך ללכת.
אמנם נולדת בעיר העתיקה בירושלים, אבל תל אביב הייתה העיר שלך. את חדרה הסמוכה שנאת, תמיד היית אומר לי כשהיינו עוברים שם - תראה איזה כיעור העיר הזאת, שום דבר הם לא יודעים לעשות פה יפה. הזכרונות המוקדמים ביותר שלנו, חוץ מביקורים אצלכם בבית על הדשא, הם נסיעות בוקר בג׳י אם סי הכחול שהיה משמש אותך כקניין של הקיבוץ בנסיעות לתל אביב. היית מגיע לישון אצלנו בנתיב הל״ה לילה לפני כן, ובבוקר מחמם את האוטו באוויר הקריר של הרי יהודה, מפשיר את החלונות, ומסיע אותנו עד לגן. משם היית ממשיך לתל אביב, בתקופה שעוד היתה נטולת קניות באינטרנט ופקקים, לקנות לחברי הקיבוץ כל צורך מפחית צבע ועד קורקינט. זכרונות תל אביביים של בית הדפוס, כרזות הפלמ״ח שהפצת, והיריה בארלוזרוב, שעל פי המסורת המשפחתית שמעת בשכונת מחלול על החוף, עדיין היו טריים קצת. וגם הצורך הדחוף לקנות לסבתא לקרדה ולחמניות מלחם תושיה, וכמובן חלבה וזיתים בשבילך, במקומות הקבועים. כשגדלנו, והיית הטרמפיסט שלנו לימי כיף בעיר הגדולה, ידעת בדיוק לאן לכוון אותנו. 
אבל עולמך האמיתי היה הקיבוץ, ויותר מהכל – היית גנן. כשהיינו מחפשים מקצוע ב-ג׳ בארץ-עיר, ידענו בדיוק איזה מקצוע לרשום, ואת מי לדמיין. בתמונות שלך מארכיון הקיבוץ רואים אותך שותל דשא, גבעול אחרי גבעול, בידיים. על כל עץ בקיבוץ היה לך סיפור. יכולת לא לישון לילה שלם מעץ שלא גזום כמו שצריך, מאיזור מוזנח שהתחילה בו עשבייה, ממחסור בגשם. הסתובבת בעולם חמוש בכפפות גינון ובמזמרה, ודייקת בכיוון ממטרות. אהבת גינון בשביל היופי: שתית תה, אבל לא גידלת נענע; אכלת פירות, אבל לא העלית על דעתך לשתול עצי פרי חוץ מהרימון שקישט את החלון בפריחה ובפירות יפים; נהנית לטייל, אבל חוץ מהחוטמיות שהגיעו אצלך לגובה של ארבעה מטר, לא עניינו אותך פרחי בר. היית נויניק על אמת - מי שעיצוב הנוף, ושתילת הפטוניות, וכיסוח הדשא, ועישוב היבלית, הם כל עולמו. 
בנית את עצמך דרך הגינון. הכרת חברים באגודת הגננים, הדרכת משקים וגננים אחרים, נסעת לשליחות  גננים בשוויץ. ודרך הגינון ידעת גם להצטמצם - לעבור מגינון חובק קיבוץ וארץ ועולם, לכמה שנים טובות של גינון רק בבית הקברות, ואחר כך גינון רק סביב הבית הכחול, ובסוף בסוף רק גינון יסודי של הסחלב שעל השולחן. הוראות לגינון סביב הבית נתת עד יומך האחרון. 

ידעת, סבא, לעשות בידיים את מה שהלב מרגיש. לחבוש פצעים בכל המלחמות. לשתול לסבתא אגי ורדים וסיגליות. להניח סלע ענקי ליד ביתנו בגבעת חיים שעליו נעביר שנים מילדותנו. לצבוע בכחול את הקירות ושיגידו מה שיגידו. להקים את סבתא לאימוני הליכה עם החליכון. לשבת לידה ולהחזיק לה את היד גם כשאין מה לומר. ללחוץ יד לנכדים. כששנות הטיפול הארוכות בסבתא הסתיימו המשכת בגוף את אהבתה הגדולה, לשחות כל בוקר בבריכה, וגם החליכון חזר לשימוש. הריבות שקצצת בידיך ובישלת איפשרו דיונים משפחתיים אינסופיים בשאלה מה עדיף - מישמיש, דובדבנים, חבושים או תות. סבא, אל תקשיב לדניאל ותמר ועומר ועדי ואורי, ברור שחבושים. 
התבוננת בעולם בפליאה, ובאנשים – באהבה. אורי, אני שואל אותך ברצינות רגע, איך זה יכול להיות שעוד לא מצאו תרופה למחלה הזאת? תסביר לי רגע, עומר, איך בממשלה הם לא מבינים שככה זה יכול לעבוד? ושנייה אחר כך – יודעת מה, עזבי, תמר, בואי לא נדבר פוליטיקה. שבת היום. 
חבל שלא התעוררת היום, סבא. האדמה עדיין רטובה מהגשם, כחול של סתיו מאיר את השמיים, הדשאים רחוצים מהאבק, האורנים שלך מטילים צל נעים. כשבאנו להיפרד ממך בבית, הרימונים נצצו בשמש, והקיסוס היה ירוק מתמיד. אם לא היינו יודעים כל כך הרבה על מה שקורה עכשיו, סבא, היינו קוראים לזה שלוות עולמים. 
אני לא מכיר אנשים שאיבדו סבא ראשון בגיל 40. כל מי ששמע עליך לאורך השנים תמיד אומר איזה סבא יש לך, איזה גנים טובים. תמיד חשבתי שאריכות ימים היא ברכה, אבל בימים האחרונים אני חושב לעצמי, כמה שנים, כמה כאבים אפשר לשאת. 
סבא, אנחנו עומדים פה בנוף הפלא שתיכננת וטיפחת עבורנו, על דשאים שלא הפסקת לכסח ב-67' וב-73' וב-82' ובמי יודע איזה עוד מלחמות, בצל עצים שנטעת לנו שיגנו עלינו מצריבת השמש והחיים. יחד עם האנשים שידעת לקבץ סביבך, שרק חלקם פה היום, הם הופכים את שעת החורבן הקשה הזאת, שהיא ממך והלאה, לקצת יותר קלה. 
סבא, אנחנו ממשיכים. 
ממשיכים להשקות את מה שיש, לטעת לילדינו, לגזום בעדינות את מה שצומח לא טוב, לחפש יופי. 
ממשיכים להתחזק אחד מהשני, לשאול מה נשמע וגם להתכוון לזה. 
ממשיכים לעשות הכי טוב שאנחנו יודעים, איפה שאנחנו יכולים. 
ממשיכים להתחמש במזמרות. 
זאת שעה קשה להעביר משמרת, סבא, אבל אנחנו מבטיחים לזכור לפתוח את הממטרות בזמן. 
יותם זעירא

חיימקה צילמה אפרת אשל

חיימקה צילמה אפרת אשלסבא חיימקה,
מישהו דואג לי שם למעלה, והמישהו הזה זה סבא חיימקה.
נולדנו באותו תאריך. אני הייתי המתנה שלך ליומולדת 59, ככה תמיד אמרת, ואתה המתנה שלי. מאז בכל יומולדת טלפון ראשון מסבא, מזל טוב ילדה שלי. 
כשחזרנו לקיבוץ בדיוק ביומולדת 4 שלי חגגנו יחד אצלכם. ומאז בכל מוצאי שבת ארוחה אצלכם שאתה מבשל, תירס חם, מרק ירקות עם קניידלך. אחר כך אתה ממהר לקבלת קהל במשרד רכז קניות במזכירות, ואנחנו באים איתך ומשחקים בפתקים שהשאירו לך.
כשהייתי חולה וההורים עבדו אתה הגעת באופניים, לסחוט במסחטה ידנית מיץ תפוזים טרי ויטמין סי שאתחזק.
בחופשים הסעת אותנו בג'י.אם.סי הכחול לתל אביב שלך, שתינו תה בקפה הקבוע ברחוב הרכבת, ואספת אותנו בעשרה לשתיים ליד החנות צילום באלנבי. 
כולם תמיד אהבו אותך, תמיד, בכל מקום.
להיות נכדה של חיימקה זה כבוד. וגם אחריות, למשל לא לדרוך על הדשא בחדר אוכל כי איך הנכדה של חיימקה. 
סבא, זה אינסופי, איך אפשר בכלל להתחיל. 
97 שנים ולא הפסקת לדאוג לנו עד הרגע האחרון.
כשחזרתי לקיבוץ עם המשפחה לפני 7 שנים דיברת עם הבניין ועשית לנו שביל בהפתעה, והטבעת בתוך הבטון עבודה של סבתא. וצבעת לנו בהפתעה את הבית בכתום, כי אי אפשר שכל הבתים יהיו לבנים, צריך שיהיה יפה כמו שוויצריה. 
והגעת כל יום עם הקלנועית, בן 90, הוצאת מהארגז את המזמרה והמסור, ברכיים על הארץ והתחלת לעבוד – לעשב, לשתול, לסדר את כל החלוקי נחל אחד ליד השני בדיוק במקום. או בוקר אחד שקמתי ואתה מסתובב עם מיכל ריסוס ליד הננדינות שהעשבים לא יקלקלו את השורה.
אתה מבין סבא? זה לא שאתה חלק מהנוף. אתה הנוף. 
האדמה שאני דורכת עליה כל יום, אתה הנחת אותה שם. לא מטאפורית - בידיים, ממש. שתלת את העצים. נלחמת במזיקים. 
קטפת את הפרחים והבאת לנו, קשור בזר.
סבא, אתה אגדה שלא היה אפשר להמציא. נולדת בירושלים, גדלת בתל אביב, הסתובבת באופניים עם כרוזים של ההגנה, שמעת את רצח ארלוזרוב על החוף, לחמת בפלמ"ח, הכרת את סבתא בנגבה במלחמת העצמאות, הקמת את הקיבוץ והפרחת אותו במשך 71 שנה. אחרון המייסדים.
אבל מה שהכי עצוב זה שאתה לא אגדה, 
שהיית עד הרגע האחרון איש אמיתי, חם ורך.

חיימקה ורדי

סבא, כבר שלוש שנים שאני נפרדת ממך. מאז שסבתא נפטרה, בסוף כל פגישה שלנו נתתי לך נשיקה והסתכלתי לך בעיניים ואמרתי לך שאני אוהבת אותך, כאילו זו הפעם האחרונה, ליתר ביטחון. 
ואתה עם דמעה בזווית העין אמרת לי כל פעם: נו, ואת יודעת שגם אני. 
בפגישה האחרונה שלנו אחרי שחזרת מבית חולים בשבוע שעבר נישקתי אותך, ושאלת - מה הנשיקה, משהו לא בסדר? ואמרתי לך, הכל בסדר סבא. 
אני אוהבת אותך, אתה הסבא הכי טוב שיכולתי לבקש. והראיתי לך תמונות של "הנינות שלי".
ואמרת, תסתכלי איזה יופי הרימונים.
תמיד כשדיברת על הגינה אמרת, 
תראי איזה יופי, אני לא יכול להפסיק להסתכל על זה. 
כנראה שבשבוע שעבר, אחרי יומיים של מלחמה החלטת שאתה כבר יכול להפסיק להסתכל.
שמכאן והלאה זה כבר הרימונים שלנו. הגינה שלנו, המשפחה, הקיבוץ, המדינה.
ביומולדת הבאה שלי כבר אצטרך להיוולד לבד, בלעדיך.
מישהו דואג לי שם למעלה, והמישהו הזה זה סבא חיימקה.
הבוקר כשכבר שכבת במיטה למנוחה אחרונה עם הראש לחלון, אמרתי לך רק:
תודה סבא
תודה על הכל, נוח על משכבך בשלום
תמר זעירא

חיימקה עם עומר הנכד

שקד מוסקוביץ'
את חיימקה פגשתי לראשונה לפני 10 שנים כשאלון היה בן שנה, סביב  חמש בבוקר, בחדר הדואר הישן (יד שנייה קהילתי). ישר הוא שאל אותי "של מי אתה?" ואני השבתי לו של צ'רבנקה.  
אח"כ, כמעט כל יום,  אני הייתי מטייל עם אלון והוא היה בא.
שיחות על מלחמת העצמאות,  על מוטה גור שהוא היה הנהג שלו, על הפרחת השממה, על הקיבוץ של פעם ובעצם על ישראל של פעם.
אלון שלי תמיד קם כלכך מוקדם ואני הייתי עייף כי ידעתי שעוד יום עבודה ארוך לפניי אבל גם ידעתי שהפגישות איתו היו מטעינות אותי באופטימיות והשיחה איתו תמיד הייתה נעימה.
רצה הגורל ובהמשך נהיינו שכנים וזה היה תענוג. צנצנות ריבה טעימה, ייעוץ בתחום הנוי, כלים שנתן לי להשתמש בהם והכל עם חצי חיוך, עם מבט מנחם ועם אהבה גדולה.
אהבתי לשוחח איתו גם כשנחלש, גם כשכבר לא היו לו כוחות, שהרגל כאבה, כשלא היה צלול עד הסוף ותמיד התגאתי שלפחות את שמי הוא זוכר.
שולח חיבוק גדול. ימים של עצב עוטפים אותנו, חוסר ודאות,  אולי גם זעם.
לא אוכל להגיע להלוויה כי אני במילואים אבל בהזדמנות הראשונה אבוא לתת וגם לקבל חיבוק. 
נפגש בקרוב. חיבוק בלב.

ורדי זעירא יום השואה

לאבא ליציאה לפנסיה
לאבא שלי אין סולם, ואיננו מגיע עד שמיים
ואבא שלי אף פעם לא אוכל ארוחה פעמיים
אבל לאבא שלי יש לב רחב וחיוך, ויש לו שתי ידיים
ידיים שיודעות לשתול ולזרוע 
לסקל, לחרוש, לקלטר ולנטוע
לגדל ולהצמיח 
אשה, ילדים, נכדים, ונינים - משפחה 
אדם ואדמה, קיבוץ ומדינה
ואבא שלי יודע לחבר בין פרח לעץ לשיח 
ואלו אבנים להניח
להקים מסלעה ומדרון עד שיש פרחים המון
ואבא שלי מכיר כל ענן בשמיים
ודואג כל הזמן למשק המים 
קרוב לאנשים, לאדמה
לצומח, לאוויר, ולאור 
ומחזיק בדעה שהטבע, ולא תמיד האדם, 
הוא החכם, הנאור.
ואבא שלי יודע לעצב תודעה של מקום
לא בדיבורים גדולים, אלא בעשייה
בקביעת עובדות בשטח, בעקביות ובהמשכיות,
בידיעה שהתפתחות היא לפעמים איטית,
תוך המון דוגמה אישית.
ואבא שלי מעבד את האדמה עד שמתגלה האוצר 
ליופי שאף פעם לא נגמר
אז אבא, מה נאמר?
פנסיה זו ממש לא מילה מגונה
כי סוף סוף יש לך זמן 
לעבוד אצל כולנו בגינה
מאחלים מיליון בריאות והמון תודה 
מכלל השבט והמשפחה
2.3.2018

חיימקה וניב והילדים בנוי

להיות בת של גנן (לאבא ליום הולדת שמונים)
להיות בת של גנן בן שמונים
זה לדעת מגיל אפס שאם אני רוצה להגיד לאבא שלום, כשהוא מכסח את הדשא בגנים,
אז לרוץ אליו רק מקדימה, כדי שיוכל לראות אותי, מול הפנים,
ולהתחבא כשאבא כועס שמשחקים כדורגל על הדשא, ולוקח את הכדור לבנים.
להיות בת של גנן בן שמונים
זה להיזכר בטיולי הערב לסגירת ופתיחת ממטרות
ובסידור עבודה, במפגש היומי עם שומר הלילה, לעדכונים ואחר כך להקשיב ל"אליקמה" ול"ענק בגנו", כשאמא לא יכולה ולחלום חלומות נעימים...
להיות בת של גנן בן שמונים
זה לדעת שרק לנו מותר לקטוף שסק מהעץ של שושה, ותמיד לקבל מבלה ארנוני אבוקדו, מוילי אשכוליות, מגילה אגמון מנגו וסיגליות, ומז'ני רימונים.
להזכר בשוקולד הטוב שאבא מביא מתל-אביב בשנות העבודה ב"ארגון הגננים", לנסוע לסיורים בזיכרון, בכינרת ובגליל, לאכול עוגות אצל עדה ואביגדור בשער העמקים.
להיות בת של גנן בן שמונים
זה ללוות את אבא משקה על יד הבית את היסמין, עוקר גויאבות, נלחם בפייחת של האגוז, ובקפנודיס של הערבה, נאבק על זקיפות קומתה של הכוריזיה, ועל שלמותם של הקוצים, כשמחפש אתגר חדש, לומד מנחום את נושא הדקלים ואפילו מוותר ועוקר את הוורדים.
להיות בת של גנן בן שמונים
להביא לאבא מחו"ל זרעים של חוטמיות, בגוון בורדו מיוחד, ובצלים של צבעונים, וכשהוא נוסע לחו"ל לקבל הוראות השקיה מפורטות ולשמוע תמיד מין משפט מלווה שכזה: "תראי איזה אקזמפלר העץ הזה", ו-"כמה חשוב שהכל יהיה מסודר ונקי".
להיות בת של גנן בן שמונים
זה להתקשר לאבא לשאול אם ירד היום גשם, ולהיווכח שהוא תמיד צדק ולהיות מודאגת כל חורף, וכל החורף, מכמות המשקעים.
להיות בת של גנן בן שמונים
זה להיות מחוברת לארץ הזאת, לאדמה, ולדעת: 
שלעץ יש נשמה ולאדם יש שורשים.
כתבה: סמדר זעירא
17.07.2006
יום הולדת שמונים לחיימקה

חיימקה במועדון פרידה

פרידה מחיימקה במועדון

נורית וולף על חיימק'ה ורדי
2011 בתוכנו, 909
בזמן הפילוג (1952) הייתה תנועה שנקראה "מהעיר לכפר". כמה משפחות באו אלינו מהעיר, אחת מהן היא משפ' ורדי: שני אמנים, אגי בתחום הציור, אמאייל ועוד, במשך שנים כתבה את כל המודעות לאירועים השונים שהיו וקישטה את חדר האוכל ובית וינה בכל החגים. חיימקה, איש של טבע ונוף בנפשו. לא במקרה הוא הגיע ל"כפר", כאן הוא מצא כר נרחב  בו יכול היה לבטא ולהגשים את מה שהיה חבוי בתוכו, אהבה לצומח. כל גן הנוי היפה שלנו הוקם, עוצב, טופח וטופל ע"י חיימקה, במסירות ונאמנות.
הקיבוץ שלנו היה לדוגמא, כל הקורסים לגננות ושתלנות היו מגיעים לראות את הגן המטופח שלנו. שימשנו כאחת הנקודות בארץ לנסיונות של איקלום צמחים חדשים. 
עבדתי עם חיימקה בנוי 17 שנים, למדתי ממנו רבות, למדתי לראות לא רק את המדרכה עליה אני הולכת, אלא להסתכל מסביב, לראות כל עץ מלבלב, כל פרח פורח, כיצד לעצב עץ או שיח ובכלל את הגינה או הגן. אני מודה לך חיימקה, על הזכות שניתנה לי לעבוד במחיצתך.
עבדנו שני אנשים בכל הנוי, בלי כלי עבודה מכנים, כמו שיש היום, חיימקה היה משכים קום בארבע בבוקר לפתוח ממטרות (לא היו שעוני מים). משור יד, מספרי דשא ומכסחת קטנה, ויותר מאוחר קיבלנו טרקטורון מיני עם עגלה (במשך שנים אח"כ הוא שימש למשחק בחצר הגנים), אלו היו כלי העבודה שלנו. כאשר באנו לסדרן העבודה וביקשנו עזרה, התשובה הייתה, "ישנם ענפים שצריכים יותר, ובכלל, מה אתם רוצים, הנוי כל כך יפה, הכל נקי ומטופח, למה אתם צריכים עזרה?!"
עבדנו בשיתוף עם אדריכל גנים, יוסף סגל ז"ל. כשהתכנון נכון וכך גם הביצוע, התוצאה נראית לעין ונשמרת לאורך שנים. הדשא במדרון למרגלות בית וינה משמש מקום לחגים ואירועים. חיימקה עבד במשך שנים, במקביל, גם בארגון הגננים הארצי, בתור גזבר ויועץ.
חיימקה היה המפיק של חג הפרח, שהתקיים כמה פעמים בט"ו בשבט. בית וינה, היה מקושט, מלא פרחים, כל חברה שנכנסה לאולם קיבלה ורד. התכנית כולה הוקדשה לפרחים, שירים וסרטונים והיה ריקוד מינואט (עם התלבושות של פעם). זה היה גולת הכותרת.
במשך השנים גם כשחיימקה היה מרכז קניות, הוא המשיך לטפח את הגינה הפרטית שלו באהבה. חיימקה ממשיך עד היום במקצועו ומטפל בגן בשטח בית הקברות, במסירות ואכפתיות. כל המבקר שם מתפעל ומשבח. בית קברות שכולו גן פורח, מסמל יותר מכל את אופי הקיבוץ, את התרבות והחינוך.
זר פרחים ענק לך... זכות גדולה ניתנה לנו, כל הכבוד לך חיימקה, אנחנו גאים בך ומודים לך מאוד על כל היופי שקיבלנו ע"י תרומתך החשובה לאין ערוך לקיבוצנו.

חיימקה ורדי בצריפים

שבת בבוקר
אני יושב מול החלון הגדול שלנו. מסתכל על העצים שממול. בחוץ גשם. היה גשם טוב באותה השבת. ענפי הברוש הלימוני רוכנים למטה מכובד המים, ושוב מתיישרים, כאילו אומרים תודה תודה על המתנה שהם קיבלו לקראת האביב.
פתחתי את הטלוויזיה. בדיוק הוקרן הפרק האחרון של הסרט "חומות של תקווה", שבו האסיר שברח מבקש מהשחקן מורגן פריימן לחפש עץ בודד בשדה כשהוא יצא לחופשי, כי בו טמון משהו בשבילו. ואכן, הוא מוצא אותו, וההמשך ידוע... 
חשבתי מה היה קורה באם מישהו היה מחליט שעץ בודד בשדה הוא דבר מיותר, והיה כורת אותו...
לידי, על השולחן, מונח העלון האחרון שיצא, ובו מוקדש פרק לעצים בגבעה שלנו.
צירוף מקרים? או שמא משהו אחר?...
חומר למחשבה...
חיימקה ורדי

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב