חסר רכיב

אברמהל'ה שמיר

אברמהל'ה שמיר
- ה באב תשפג
9/12/1934 - 23/7/2023
אברמהלה ורביבה שמיר

סיפור חיים
אבא נולד בגליציה שבפולין בדצמבר 1934, נר שלישי של חנוכה, בן בכור לציפורה ומיכאל שטיינברכר.
כשהיה בן 3 חודשים עלתה המשפחה הצעירה ארצה והתיישבה בבנימינה. האב ניסה כוחו בחקלאות, והאם היתה עקרת בית. משלא צלחה דרכו החקלאית, החל אביו לעבוד במפעל המלח בעתלית, עבודה קשה ומפרכת. המשפחה הצעירה לא הצליחה להתערות בארץ, ובמהלך 1939 רכשו כרטיסים לאוניה חזרה לפולין, אלא שאז פרצה המלחמה. המשפחה נשארה בארץ, ועברה מבנימינה לנתניה. כל משפחתם שנשארה בפולין נספתה.
בנתניה עבד סבא מיכאל כמחלק נפט ואבא שלי נהג להתלוות אליו.
אבא למד בביה"ס היסודי תחכמוני בנתניה, שיחק בתפקיד בלם בקבוצת הכדורגל של מכבי נתניה והיה פעיל בתנועת הנוער, ממנה המשיך לשירותו צבאי בנח"ל, בקיבוץ חולדה. כשהיה בן 11 נולד אחיו יקי, ושנתיים לאחר מכן, נולדה אחותו פנינה (ז"ל).
ב-1954, נפטרה אמו ציפורה, מותירה אחריה את סבא מיכאל, את אבא שלי בן ה-20, יקי בן ה-9 ופנינה בת ה-7. אבא שלי, שכאמור היה באותה תקופה בשירותו בנח"ל בחולדה, לקח איתו את פנינה בת ה-7, והיא אומצה ע"י משפחת חולדאי ושם גדלה.

אברמלה שמיר

באחד הימים שמע (כך במילותיו הוא), ש"הגיעה חתיכה חדשה למשמר דוד", קיבוץ סמוך, והוא יצא לבדוק אם יש אמת בשמועות.

אברמהלה ורביבה שמיר

תוצאות השמועות האלו הם שלושה ילדים: ניר, תמר וזוהר, ו-61 שנות נישואין.

שמיר חתונה

אבא שלי היה איש עבודה ועבד רוב שנותיו בכותנה. הוא אהב את העבודה ואת האנשים סביבו, ולמרות כל התפקידים בהם עסק בשנים שלאחר סיום עבודתו בכותנה, הוא נשאר כותנאי בנשמתו. בכל שנה, בימים שבין יום כיפור לסוכות, היה יוצא ומסתכל אל השמים, ואם חלילה ראה עננה קטנה חולפת, נהג לומר בדאגה כי הוא מקווה שיספיקו לסיים לקטוף את הכותנה לפני הגשם.

אברמהלה שמיר כותנה

כשהייתי ילדה צעירה, היה בינינו קשר מיוחד. אני זוכרת עצמי כילדה קטנה הולכה יד ביד עם אביה הגדול לבריכה ולחדר אוכל. זכורה לי פעם אחת, בדרכנו לגן, הוא נשא אותי על הידיים, והחליק או איבד שיווי משקל והחל לרוץ על המדרכה בלי יכולת לעצור. בשלב מסויים הוא נפל על דופן המדרכה, יד אחת על הדופן כדי לבלום את הנפילה, ויד שניה אוחזת בי, מגנה על ראשי, כדי שלא אפגע. הוא קם ולא אמר מילה, וכשהגענו לגן, ראיתי ביד שלו חתך גדול ומדמם.
לא אהבתי לשחק נגדו, כי הוא היה מפסיד בכוונה. אמא שלי סיפרה, שכשנהג לעשן, שני אחי היו מחביאים לו את סיגריות הרויאל, ואני הייתי מוצאת אותן ונותנת לו את הקופסא.
אבא שלי ידע אנגלית, זה לא היה עניין של מה בכך באותם ימים. בכלל היה לו כשרון לשפות. משך כל ילדותי היו מאומצים אצלנו בבית מתנדבים ואולפניסטים ואבא שלי היה משוחח איתם במרפסת הקטנה של הבית הישן. כל פעם שאלתי אותו מה הוא אמר עלי, ואז היה עונה שאמר "tomorrow", לא תמר. אמא שלי, לעומת זה, תרגלה שוב ושוב את אחד המשפטים היחידים שידעה באנגלית: WHAT WOULD YOU LIKE TO DRINK?

אברמהלה שמיר

אבא שלי אהב לבשל ואהב לאכול, בעיקר בשר ועוגות שמרים עם פרג או עוגות שוקולד. אמא שלי היתה צמחונית, והוא היה מכין את המנות הבשריות וגם את המרק שנקרא "המרק של סבתא".
אני זוכרת באהבה את הנסיעות המשפחתיות של ילדותנו לסחנה, תמיד עם משפחות וולף ושוחט, ולעיתים הצטרפו משפחת לביא, משפחת רותם ומשפחת ורדי. רובם של משתתפי הנסיעות האלו כבר לא איתנו.

אורי וולף רביבה ואברמלה שמיר איה וששון שוחט בפורים

אורי וולף רביבה ואברמלה שמיר איה וששון שוחט בפורים


בפיקניקים הרבים שערכנו, בעיקר תחת העץ הקבוע בחולות עטא, אבל גם במקומות אחרים, הוא היה אחראי על הכנת הבשר על האש. היינו מקבלים חתיכות יבשות, לעיתים שרופות, אבל הן היו הכי טעימות בעולם. באחד הפיקניקים, התחיל גשם. כולנו רצנו למכוניות להתגונן מפניו, אבל לא איש כאבא שלי יירתע מפני הגשם: הוא המשיך לצלות את הבשר, עד שהגשם כיבה את האש, ואנחנו קיבלנו נקניקיות ובשר בטעם אפר רטוב.
ב-1995 נפטרה אחותו פנינה, שהתייתמה בהיותה בת 7, כשהיא מותירה מאחוריה את בנה דן בן ה-7.
אבא שלי היה איש לא קל ולא הרבה במילים. היה מאד קשה להתנהל בתוך השקט, המתח והביקורת, עם וללא מילים. כדרכם של ילדים בכלל ומתבגרים בפרט, מרדנו ועשינו דווקא (בעיקר אני), והוא התקשה להתמודד עם המרד שלנו, מה שגרם להרבה עימותים וחיכוכים, אבל כולנו ידענו שכשנצטרך אותו, הוא יעמוד לצידנו.
אח"כ עזבנו כולנו: ניר לארה"ב, אני לתל-אביב, ומאוחר יותר עזב גם זוהר לארצות הברית. בשנים האחרונות חזרנו ניר ואני, זוהר עדיין רחוק.
את התיקון הגדול עשו הורי עם הנכדים, בתחילה עם הילדים של ניר ואח"כ עם בנותי. הם אהבו אותם מאד, והילדים שלנו, שגדלו בלי מוראו של אבא שלנו, הצליחו לתקשר איתו בלי להתייחס ל"צ", לתנועות הראש האופייניות ולביקורת המרומזת, ואף לצחוק עליו, מה שלא הותיר לו ברירה אלא להצטרף לצחוקם, וכפי שהבנות שלי כינו את זה "סבא מחייך מתחת לשפם".

אברמהלה שמיר

לפני כ-5 שנים הצטרף אלינו וויל, המטפל של אבא, המלאך שלנו. בחור מסור, דואג, אכפתי וסבלני, שסעד אותו ועמד לרשותו למרות הקשיים. אין לי מילים להביע את תודתנו והערכתנו לטיפול המסור והאוהב שלך. התמזל מזלנו.
בשנים האחרונות נפרדנו מרבים מיקירינו, נבחרת העולמות העליונים שלנו הולכת וגדלה. מסור בבקשה את אהבתנו לסבתא ציפורה וסבא מיכאל, לסבא ישראל וסבתא חנה, לפנינה, ולאורי. 
ולמצטרפים האחרונים, עדי, אמא וסיגל, מסור שאנחנו חושבים עליהם, חשים בחסרונם ומאד מאד מתגעגעים אליהם.
תמר

משפחת שמיר

הספד לאבא
בשנים האחרונות היו שתי שאלות שהיינו שואלים את אבא בכל ביקור אצלו. והתשובות תמיד היו אתן תשובות.
לשאלה, איך אתה מרגיש היה עונה, עם הידיים, ולשאלה מה חדש, היה עונה:
 no news is good news
למה אני מספר את זה עכשיו, יובן בסוף דברי.
אין ספק שהדבר החשוב ביותר לאבא בחייו היה המשפחה הקרובה. בהתחלה אחיו ואחותו הקטנים, אחר כך אמא שלנו, ואחר כך אנחנו, תמר זהר ואני. 
תמיד הרגשנו שאנחנו הדבר הכי חשוב בעולם עבורו. תמיד הרגשנו שאין דבר שהוא לא יעשה עבורנו, אין דרך שהוא לא ילך עבורנו, ואין דבר שלא ייתן לנו.
הוא לא ידע להגיד לנו לא, במובן הטוב של הדבר.
אני חושב שאותה הרגשה קיבלו ממנו גם הנכדים, למרות המרחק הרב של חלקם במשך שנים רבות.

אברמהלה שמיר

בשבועות האחרונים, אולי כהוכחה אחרונה וניצחת לחשיבות המשפחה עבורו, הייתה רק שאלה אחת שהיה שואל אותי ואת תמר אשתי, בביקורינו אצלו.
מה עם הנכדה? מתי היא מגיעה? הנכדה הגיעה כבר?
כוונתו הייתה לנינתו העתידית, בת לנכדתו יעל, שהייתה בהריון מתקדם.
הוא כל כך רצה לראות אותה לפני לכתו, להחזיק אותה פעם אחת לפחות, לקרוא לעצמו סבא רבא.
לצערנו, משאלתו זו לא התגשמה.
אבל היום, אם הייתם שואלים אותו מה חדש, הוא לא היה יכול לענות No news is good news, כי היום, ביום בו אנחנו נפרדים ממנו בפעם האחרונה, הוא היה עונה לכם שלפני מספר שעות, באה לעולם נינתו הראשונה, שהיום הוא יום מאושר עבורו. שהיום הוא שלם ומושלם.
גוף הולך וגוף בא, נשמה הולכת ונשמה באה, מעגל החיים במלוא הדרו.
ניר

אברמלה שמיר על הגלגלון

הספד לאבא
גדלת בדור שלא ידע להביע אהבה ורגשות במילים, אבל רציתי לספר על דברים שאני יודע שאהבת.
אהבת מרחבים, אהבת לראות את האופק. כשהיינו צעירים, אהבת לספר לנו על השדות הבלתי נגמרים של מזרח טקסס, שהכרת מהנסיעה שלך מטעם הכותנה ב-1960. לפני שבוע צילמתי לך תמונות מהנסיעה שלי באזור הזה, אבל לא הספקתי להראות לך אותן.

במוסך - ישראל כץ, אברמלה שמיר, שלמה קרני

במוסך - ישראל כץ, אברמלה שמיר, שלמה קרני
למרות שחיית בקיבוץ מגיל צעיר והיית חקלאי בלב, עדיין אהבת את העיר, בעיקר את נתניה, בה גדלת. הכרת אותה כשעוד היתה בעיקר חולות ודרכי כורכר, ותמיד נשארת קשור אליה. עם הזכרון הפנומנלי שלך, זיהית פרצופים ושמות של אנשים שגדלו איתך שם, גם חמישים שנה אחרי שעזבת. היית מעין ארכיון של העיר.
אהבת מערבונים, מוסיקה חסידית, את אילנית, את הים, וספורט. ואהבת לצחוק- ולא היה משהו שהצחיק אותך יותר- ממצלמה נסתרת. היית ממש בוכה עם דמעות מרוב צחוק. חוץ מזה, גם מאד אהבת להתעצבן. היית מתעצבן מהר, ונרגע עוד יותר מהר, ממש נראה היה שאתה נהנה מזה.
וכמה אהבת אוכל. כל דבר היה טעים לך. היית מתמוגג אפילו מהלוף שהייתי מביא לך ממנות הקרב. אהבת לאכול ה-כל, חוץ מדבש.
ואהבת לבלות עם החברים בבאקה, ולקטוף תותים בקלנסוואה. או להזמין אותם אלינו הביתה לקפה. ניצלת את הכשרון המיוחד שלך לשפות, להתחבר אליהם ולהרגיש אצלם כמו בן בית.
עם ניר ותמר היית אבא קשוח וביקורתי. תמיד דרשת מהם יותר. הם כנראה סללו את הדרך בשבילי, כי איתי, בן הזקונים, היית אחר. אף פעם לא כעסת עלי, לא הרמת קול. חוץ מהפעם שהפלתי ספל לֶבֶּן על השטיח. כל מה שעשיתי היה בסדר מבחינתך, ומה שלא, סלחת. פחות ביקורת, פחות לחץ. כנראה שלמדת להביע את האהבה שלך אלינו בדרך שונה. אולי אמא השפיעה עליך, או אולי השנים עשו את שלהם.
הקשר שלך עם יקי, אחיך, היה משהו מיוחד. אחרי שאחותכם פנינה נפטרה, נשארתם רק אתם, האחרונים מהמשפחה ששרדה את אירופה. למרות המרחק הפיזי ביניכם, נשארתם בקשר הדוק כל השנים. דיברתם יום יום, לפחות פעם אחת, אם לא יותר. בגלל זה ידעתי שתמיד שמחת על החיבור שנוצר בין יקי לביני.
אמנם גדלת בדור שלא ידע להביע אהבה ורגשות במילים, אבל אהבת אותנו בלי גבול, בדרך המיוחדת שלך.
אבא יקר. אתה בטח מחייך עכשיו את החיוך הממזרי המפורסם שלך מתחת לשפם, וחושב, הילדים בסדר, הנכדים בסדר, כנראה שהגיע הזמן, לחזור לאמא.
זוהר

 נחמה שגיא ששון שוחט אברהם שמיר בבית הקפה של עזרי

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב