חסר רכיב

לאה רטר

לאה רטר
- כז סיוון תשפג
18/4/1946 - 16/6/2023
לאה רטר

לאה רטר, סיפור חיים 
לאה נולדה בשנת 1946 בגרמניה, במחנה העקורים, אחרי מלחמת העולם השנייה, להוריה דינה ברמן ובצלאל יבלונסקי. 

דינה ובצלאל יבלונסקי

הוריה נפגשו במהלך המלחמה והיו חלק מקבוצה שנקראה "כלבי טבע". חברי הקבוצה חלקו הכל ביניהם, היו חבורה מלוכדת וחבריה דאגו ושמרו זה על זה. כשהסתיימה המלחמה החבורה הגיעה למחנה מעבר בגרמניה, שם התאספו יהודים ששרדו את המלחמה, חיו, גידלו ילדים וחיכו לאישורי עלייה לארץ. שם נולדה לאה, בבית יולדות בעיירה וולשטטפוקינג, הקרובה למחנה.
בשנת 1947, כשהייתה בת שנה, עלתה לאה לארץ יחד עם אמה. אביה עלה אחריהן, מאחר ולא קיבל סרטיפיקט. לאה ואמה הצטרפו לחבריהם מלכה ומרדכי ובתם צביה, מחבורת "כלבי הטבע", שהצטרפו לקיבוץ גבעת ברנר, שם היה אחיה של מלכה.
אמא של לאה הייתה מבשלת במטבח הילדים בגבעת ברנר. לאה סיפרה שכשבאה לאכול, תמיד הייתה שמה לה בצלחת איזה שהוא מאכל מיוחד, סלט או משהו אחר... שלא תהיה רעבה, אבל לא באה לבקר אותה בחדר האוכל, כדי שהילדים לא יקנאו. גם ככה קראו לה "מפונקת". ובצדק לדבריה. אמא פינקה אותה מאוד.
לאה מספרת שלא הייתה תלמידה טובה, אך תמיד אהבה לקרוא, והחברות היו נוהגות לבקש ממנה כל הזמן שתכבה כבר את האור, כי לא יכלה להפסיק לקרוא.
לאה התגייסה לצבא יחד עם עוד שתים עשרה בנות מהכיתה. ויחד היו בטירונות בצריפין. בסיום הטירונות עברה קורס חובשות, וכשהסתיים נשלחה להיות סייעת לרופא שיניים במרכז לרפואת שיניים בתל השומר - מקצוע שעסקה בו גם לאחר השירות הצבאי.
לאחר השחרור הצטרפה לצוות מרפאת השיניים של גבעת ברנר, לעבודה עם רופא השיניים של הקיבוץ -  עמרם גד נאור, שטיפח את לאה, והשקיע בה רבות. 
את עמי פגשה לאה בנופש רווקים של התנועה הקיבוצית בנתניה. עמי עזב את הנופש כמה ימים לפני סופו בגלל מילואים, אבל כשהצטרף למחזור אחר כדי להשלים את הימים שנותרו לו, באה גם לאה, והרומן ביניהם לבלב. בעקבות הנופש לאה ועמי התחילו לבקר זה את זו, ולאחר לבטים עברה לאה לגבעת חיים כחברתו של עמי. בשנת 1970 התחתנו.

לאה ועמי רטר חתונה

בשנת 1972 נולד שחף ושנה אח"כ נירי. בהמשך להצעתה של שוש בר שלום, חזרה לעבוד במרפאת השיניים, והצטרפה אל שוש גם בעבודתה עם הקשישים. 

לאה רטר במחסןב גדים
כשרוני נולד הציעה לאה שתהיה היא המטפלת בפעוטון שלו, ובתמיכתה של ליביה בר און, מרכזת הגיל הרך אז, לקחה על עצמה את התפקיד, ולדבריה זו הייתה תקופה נפלאה.
לאחר מכן עבדה לאה במרכולית, ומאז נותר קשר אמיץ עם רענן. בהזמנתו של מוישלה דייג הצטרפה לחוג הקרמיקה, שמילא חלק גדול בחייה.

לאה רטר קרמיקה

בשנות חייה האחרונות חלתה לאה בסרטן. לאה המשיכה לטפל במסירות בעמי בעלה, תוך שהיא מתמודדת עם עליות וירידות במחלתה שלה, כאשר לפני כחצי שנה הלך עמי לעולמו. 
לאה הותירה אחריה 3 ילדים: שחף, נירי ורוני, את הכלות תניה ועדי ו-6 נכדים: סער, יובל, ארבל, זיו, בארי וגוני.

לאה רטר עם הנכד

אמא
"כשאמות, משהו ממני, משהו ממני ימות בך, ימות בך"
תמונה אחת נשארה לסבא בצלאל ממשפחתו היא הייתה תלויה על הקיר בחדר האורחים בביתם שבגבעת ברנר, זה כל מה שנשאר לו ממשפחתו. סבתא דינה הצליחה לברוח מביתה לפני כניסת של הגרמנים ושוטטה ברוסיה על קבוצה של יהודים ולא ידעה מה עלה בגורל משפחתה. אחרי המלחמה מצאה את אביה ששרד גם הוא. סבא לא דיבר על השנים האלו ובחר בשתיקה. עם סבתא זכיתי לשיחות ארוכות על אותם על אותם שנים. היא סיפרה לי הכל.
לאחר המלחמה, במחנה עקורים בשם פוקינג ליד מינכן נולדה אימי.
אמא וסבתא עלו לארץ באוניית מעפילים לחיפה כאשר אימי הייתה תינוקת בת שנה. סבא לא קיבל סרטיפיקט ונשאר מאחור. סבתא סיפרה שבראיה לאחור היא לא מבינה מאיפה היה לה את האומץ והכוחות לעשות את המסע לארץ ללא משפחה ועם תינוקת בת שנה. בשנים שלאחר מכן סבא בצלאל הצטרף וגם סבא של אמא. אמא זכתה לסבא מה שהיה חריג בגבעת ברנר באותם שנים.
אמא שלי הייתה בת של הורים פליטי המלחמה אשר איבדו את כל עולמם.
לימים כאשר התבגרתי הומחשה לי המשמעות של דור שני לשואה: משם הגיעה הנוקשות והחשדנות של אמא ומשם הגיעה החמלה והדאגה הבלתי מתפשרת למשפחה.
קשיים רבים עברה אימי במהלך חיים: מותם של הוריה, מחלתו של אבי ועוד. נראה שאובדנה של אחותה היחידה צביה ממחלה קשה בגיל צעיר היה קשה לה יותר מכל. העצב על צביה ליווה אותה כל השנים.
לאורך חייה של אימי היא תמיד ידעה להסתכל לאדם שמולה בעיניים ולזהות את הקשיים ולסייע. אמא ידעה לסייע לכל אדם, קבלת עזרה היא פחות הסכימה לקבל ועל כך היה חבל לי לאורך השנים.
זיכרונות רבים עולים לי במחשבה בימים אלו, זיכרונות משפחתיים בגעגועים למה שהיה, לילדות להורות שלי עם סבא וסבתא, אבל שוב צצות ועולות המחשבות על הימים האחרונים:בהם אמא חולה, חלשה שוכבת במיטה וחסרת עונים. הזיכרונות האלו מציפים אותי ולא מרפים. בכוח אני צריך לדחוף את הזיכרונות האלו הצידה. כל פעם אני מצליח קצת כאשר אני מעלה זיכרונות משמחים יותר: הנה אנחנו המשפחה: אבא אמא, שחף, רוני בדרך לגבעת ברנר לבקר את סבתא וסבא, מקצרים את בדרך כורכר בין קבוצת שילר לגבעת ברנר, צל של שדרת העצים מרצד על השימשה, אנחנו יורדים ורצים בחלקה האחרון של הדרך. אבא נותן לי לנהוג. 
הנה אמא מגיעה אלינו לבית לפני כל חג או יום הולדת של הילדים ומסדרת שולחן.
הנה אנחנו המשפחה בחוף בכינרת ישנים לילה בקיץ.
הנה אבא מביא כלב שמצא בפרדס ואנחנו מאמצים אותו אני כל כך מאושר.
הנה אמא מחזיקה את סהר, הנכד הראשון מיד לאחר לידתו ביד בטוחה. כל כך גאה כל כך שמחה.
הנה אמא מגיעה ליום הולדת של יובל בגן. הנה אמא ואבא יושבים עם זיו וארבל בחדר האוכל בארוחת צהרים.
כל כך מאושרת הייתה במחיצתם.
אחרי שאבא נפטר קיוויתי שאמא תוכל לנוח מהטיפול בו ולפנות זמן לעצמה. לחזור לתחביבים הרבים להיות עם הנכדים ואולי לזכות לשלווה בחיים אחרי שנים רבות של טיפול מסור.
אני לא יודע אם האובדן של אבא והגעגוע אליו הם הזרז למותה אבל אני יודע שחסרונו היה ניכר כל רגע בחייה מאז לכתו.
כל כך היה לי קשה להכיל את אמא לפעמים ועכשיו אני כל כך גאה שאני שירשתי ממנה חלק מתכונות האופי. היה לי קשה להכיל אותה ועכשיו היא תחסר לי: תחסר לי העצה ממנה שתמיד הייתה מלווה ברגישות והתחשבות באחר, החלש.
יחסר לי המאבק הבלתי מתפשר למצוא פתרון לכל מצוקה. 
תחסר לי השיחה איתה על המשפחה, ההודעות הרבות ששלחה לאחר שחשה שצריך לתמוך, לחזק או להגיד מילה טובה.
יחסרו לי השיחות של אמא עם הנכדים סהר יובל וזיו. את סהר ויובל היא גידלה מיום לידתו את זיו ליוותה באופן פעיל. 
כואב לי שהילדים שלי לא יזכו לסבתא בבגרותם. סבתא מלווה תומכת אוהבת ומחזקת בצמתים של החיים. משמח אותי שהם זכו בה עד היום.
אמא תחסר לי מאוד. הייתה לי תחושה שאחווה את הפרידה ממנה בפחות כאב הרי היה לי מספיק זמן להתכונן. אבל עכשיו אני חש את עוצמת הכאב והגעגוע הכאב מוחשי והוא עוטף אותי. 
איבדנו אבא לפני חצי שנה ועכשיו את אמא, כל כך מעט זמן וכל כך כואב. 
בימים לפני מותה זכיתי להיות הרבה בחברת חברות וחברים של אמא וגם בני משפחה. זכיתי לשמוע סיפורים רבים וגם להבין כמה אמא הייתה חשובה עבורם. זה נותן כוחות רבים. 
אמא הגיעה לגבעת חיים אחרי חתונתם של הורי, שנים הראשונות היו קשות עבורה.. לא היה קל להתאקלם בקיבוץ חדש ללא משפחתה.
לאורך השנים צברה אמא חברים רבים. 
לחברים שליווי את אמא לאורך השנים ולאלה שליוו אותה בחודשים האחרונים, כאשר סבלה מאוד אני רוצה להודות: רענן, זיוה, רותי, רעיה, גייל ועוד רבים אחרים. 

לאה רטר וחבים במינימרקט

כל החברים שהתעניינו לשלומה בשבילים, לחברים הרבים שמלווים אותנו בימים קשים אלו אני רוצה להודות. אתם מחזקים אותנו. 
תודה, 
נירי

אירוע קייץ

אמא,
אני רוצה להגיד לך תודה על זה שגידלת אותי, על כל מה שעשית בשבילי כל השנים.
מהרגע שנולדתי לא רצית לשחרר אותי, היית מטפלת שלי בפעוטון מגיל 0 עד גיל 3.
כשהתבגרתי לימדת אותי לעבוד, הייתי בא לעבוד איתך במרכולית, עוזר בכל מה שיכולתי.
הרגשתי שתמיד דאגת לי לכל דבר, תמיד היית באה לקפל לי כביסה, לנקות את החדר, תמיד רצית
שיהיה לי טוב.
את ואבא הייתם לוקחים אותי לטיולים בכל הארץ, היינו נוסעים ביום שבת לסבתא דינה או לקצרין
לצביה ואלי ואני זוכר איך חיכיתי לנסיעות איתכם.
תודה שתמיד דאגת לילדים שלי ולעדי, וקיבלת את עדי כמו הבת שלך.
ערב אחד לפני כמה שנים לקחתי אותך למיון עם כאבים ברגל, והרופאים אמרו שצריך לתת לך
זריקה וזה יעבור, לא הייתי רגוע אז לקחתי אותך בערב לגילי לנתניה שיתן לך את הזריקה, ואז
הבנתי שהסרטן חזר, מאז ועד יום ששי נלחמת במחלה.
תמיד שמת את עצמך בצד, לא רצית להכביד עלי גם כשהמחלה התקדמה.
עד לפני חצי שנה טיפלת באבא בשארית כוחותייך ומהרגע שנפטר התחלת להתמודד עם
הההשלכות של המחלה על הגוף שלך.
תודה אמא,
על זה שדאגת לאבא כל השנים, למרות שהרבה פעמים כעסתי עליך כי היית עקשנית, אבל אני יודע
שראית רק את טובתו וטובתנו.
ויתרתם על החיים שלכם בשבילנו, על כל דבר ויתרתם בשביל שיהיה לנו טוב.
היה לי קשה לטפל בכם כשהייתם חולים, אבל אהבתי אתכם, עם כל הקושי שהיה אתם תהיו חסרים
לי.
הלוואי והדברים היו אחרת וששניכם לא הייתם חולים והייתם זוכים לראות את הנכדים גדלים,
אני כבר מתגעגע אליכם
רוני

לאה ושחף רטר

18.6.2023
לכתוב דברים לזכר אמא זה לא קל.
אמא נולדה בגרמניה לאחר מלחמת העולם השנייה ועלתה ארצה עם סבתא דינה מגבעת ברנר.
בהמשך הדרך הצטרפה למשפחה צביה אחותה שנפטרה גם היא ממחלת הסרטן כבר בשנת 1998.
אמא התקשתה להתמודד עם הכאב על אובדן אחותה והאובדן ליווה אותה עד ליום מותה יום אחר יום.
אמא גדלה בקיבוץ גבעת ברנר התקשתה מאוד בלימודיה בבית הספר שירתה בצבא ולאחר מכן הכירה את אבא בנופש רווקים שהתקיים בעיר נתניה וכל השאר היסטוריה.
לאחר נישואי ההורים אמא הציעה לאבא נישואים עזבה בכאב את ביתה ומולדתה בקיבוץ גבעת ברנר נשארה כל השנים קשורה למשפחה בלב ובנפש והתקשתה להתמודד עם השינוי המשמעותי בחייה ומאוד רצתה לחזור לביתה בגבעת ברנר יחד עם אבא שרצה להישאר בגבעת חיים איחוד.
לאחר שהכירה אנשים אימהות בגילה ויצרה חברויות החליטה אמא שגבעת חיים איחוד יהיה ביתה ונשארה בקיבוץ עם אבא את כל שארית חייה.
חייה של אמא היו מלאים בהצלחות וכישלונות שמחות ועצבויות ולא מעט חרדה מהעתיד הצפוי לי לאחר מותה עקב השינויים שחלו בקיבוץ במשך השנים עקב תהליכי ההפרטה.
אמא סבלה לא מעט מהתנהלות מערכת החינוך בקיבוץ בעיקר בתקופת הלינה המשותפת בקיבוץ שהסבה לה לא מעט חרדות וחששות והתקשתה להתמודד עם דילמה של בן עם מוגבלות עם מוגבלות שהיא שונה מכל השאר.
אמא הייתה אמא עם לב זהב שתמיד רצתה רק את הטוב ביותר בעבורנו בניה אך לא מעט טעתה בקבלה החלטות לא רציונאליות שנבעו בעיקרן מחוסר ניסיון וכשל חשיבתי והתקשתה בהבנה של לא מעט דברים בסיסיים ובכך לא פעם גם אם רצתה את הטוב ביותר לרוב טעתה והייתה נתונה לשטיפת מוחות של בעלי אינטרסים בחברה סגורה.

לאה ועמי רטר

בשנת 1996 חלה אבא במחלת הפרקינסון ואמא שהייתה כי טיפולית למרות לא מעט קשיים עשתה הכל למענו וויתרה למענו ככל שיכלה וגם העמידה לו גבולות שאם ייחצו יסתיים הקשר בכאב ואף עזבה את הבית לתקופה כדי להעמיד לאבא גבולות אותם אין לחצות.
עם לידתי ועם התבגרותי במשך השנים התמודדת אמא בלא מעט גבורה ובלא מעט מאבקים נגד רעים וכוחניים והיחסים בינינו לווו לא פעם ולא פעמיים בלא מעט דילמות כעס ולא מעט שאלות הקשורות לאי קבלת שונות ביחס למצב אמיתי וזאת לא פעם לצד ציפיות בלתי רציונאליות ממני עקב חוסר הבנתה את מצבי ואת מורכבות מצב שונה ובכלל לא שגרתי חוסר שיקול דעת על מה להתעקש ועל מה פחות והתייעצות  של ההורים עם גורמים שלא בהכרח רצו את טובת ההורים ואת טובתי.
ההורים שלצערי החכמה לא הייתה הנר לרגליהם לא פעם ולא פעמיים טעו ונכנעו שלא באשמתם ללא כל הגיון ללחץ החברתי של חברה סגורה מה שלא פעם הפך את חייהם לסיוט לצד ציפיות מצדי להבנת המצב שלא פעם זכתה להפניית עורפים בטיפשות בנאיביות בחוסר אונים אבל תמיד מרצון טוב גם בעת משברים שהם אינם מובנים מאליהם כלל וכלל מה שמאוד הקשה עלי להתמודד ולהכיל כבן עם מוגבלות של  הורים עם טראומות מהעבר שכללו את התמודדותו של אבא עם אובדן אביו ללא פרידה ותוך סירוב לאפשר לו להגיע ללוויה כבר בעת היותו ילד בן 10 תמים וחלש שהתמודד בילדותו עם אמא פרימיטיבית וחסרת הבנות וחסרת יכולות הבנה בסיסיות שכל אלו היו טראומה קשה שפגעה בו עד יום מותו מה שהקשה עליו להבין את צרכיי המיוחדים את שונותי ואת מוגבלותי מה שיצר לא פעם לא מעט משברים אינם אנו התמודדנו ומתמודדים אפילו ממש בימים אלו.
בשנים האחרונות עם בואם בימים של ההורים העבירו ההורים  לנירי את הטיפול בעניינים מול הקיבוץ.
ההורים שעייפו הזדקנו ונחלשו עם השנים העבירו בצוואתם לנירי את הטיפול בעניינים.
גם אם יש מחלוקות וגם אם לא הכל מסתדר אמרתי להורים בטרם מותם שהחסינות ורכישת הכישורים וניהול העניינים באופן אישי בעיקר מול הקיבוץ אך לא רק והניהול של מו"מ ישיר, קבלת השונות שהם עתיד ותקווה כל אלו יתנו להם לנוח עם משכבם בשלום.
אפשר להבין ולקבל הורים שכה נאמנים לבנם ולעתידו ודואגים לצרכיו גם אם אל ועושים ועשו לא מעט טעויות במהלך חייהם ויש לציין שממש לא באשמתם וללא ספק מרצון טוב.
כאן המקום על אף דילמות שקיימות וימשיכו להיות קיימות עוד בעתיד לומר מילה טובה לא רק לאמא שעשתה הכל למען בנה מתמודד הנפש אלא גם לנירי ולרוני שנותנים ונתנו מזמנם מכוחם ממרצם ובנפשם למען מימוש צוואת ההורים לעתיד הטוב ביותר שאפשר עבורי.
תודה לך אמא מכל הלב באמת תודה לך ויחד איתך גם לאבא על השקעה ענקית ואין סופית על טיולים במכוניות בכל רחבי הארץ בתקופת הילדות על רצון טוב על כנות על נכונות על נתינה אין סופית.
על טיולים ונסיעות לגבעת ברנר לסבא וסבתא על נופשים אין סופיים בחוף חוקוק בכנרת על נופש במלונות בים המלח באילת והיכן לא?
גם אם לא קיבלת לא פעם את שונותי בין אם בגלל לחץ חברתי בקיבוץ ובין אם בגלל קשיים אובייקטיביים מהם סבלת אמא אני אנו מעריכים מודים לך מכל הלב.
תמיד רצית לעזור לכולם, כשצביה אחותך שכבה בבית חולים לאחר שחלתה במחלת הסרטן ישבת ליד מיטתה בבית החולים יום ולילה.
אני זוכר אמא את הכאב הגדול ואת העצב והדמעות בעינייך אמא.
עברת אמא דברים טובים ויפים בחייך וגם דברים קשים וכואבים.
הייתם את ואבא חולים וחלשים וחסרי ישע.
גם אני אמא לא תמיד הייתי טלית שכולה תכלת.
אני לא הבנתי את מצבכם ואתם לא הבנתם את מצבי.
לא היה קל לכם איתי ולא היה קל לי אתכם אתם טעיתי אמא וגם אני טעיתי לא פעם לא פחות ממכם.
לכן אמא עם הביאך למנוחת עולמים אנו כאן מזכירים את החיים על הצד הטוב שבהם ועל הצד הרע שבהם ועל כן אמא אני זוכר לך את הטוב וסולח לך על הרע הלא מעט שהיה.
תודה לך אמא מכל הלב על הקרבה אין סופית על נתינה השקעה רגישות אמיתית  על נתינה על רצון טוב ללא גבולות ועל לוחמנות אמיתית למעני וכפי שאת היית למעני כך גם אני למענך.
לפני 4 שנים פגשה אותי תניה סיפרה לי שלקחו אותך לבית החולים ועל מחלת סרטן  השד שחזרה שממנה החלמת 15 שנים קודם לכן והפעם בעצמות.
ישבנו ביחד במרכז הרפואי שוהם בפרדס חנה.
ישבת ליידי מיררת בבכי וסיפרת לנו אמא שהסרטן חזר.
גם אז עוד לא ידעתי שימייך קצרים, קיוויתי כך כך שתבריאי ושתחלימי אבל זה לא קרה.
הסרטן הנורא הרג את צביה שהיית כה קשורה אליה ועכשיו גם אותך אמא.
חצי שנה אחרי שעמדנו פה והספדנו את אבא שהלך לעולמו ממחלת הפרקינסון ואחרי שישבנו בבית ליידך אני נירי ורוני וראינו אותך בוכה על מותו הכואב וההזדהות איתך ועם רגשותייך באו לידי ביטוי בכל המובנים ואנו בנייך אמא באמת מזדהים איתך מכל ליבנו ובנפשנו.
לאחרונה חלה הידרדרות במצבך.
עברת לגור תקופה בנווה נועם אחרי שהיית זקוקה לסעד ולעזרה בהמשך חזרת הביתה ושם גם היינו איתך ולמענך.
עם התקדמות מחלתך ועם קשיים לא מעטים מהם סבלת היית ישנונית התקשית ליצור קשר עמנו ולכן אמא ליבנו היה איתך.
ישבתי ליד המיטה שלך הקשבתי לרגשותייך והיה לי קשה עד מוות לראות אותך סובלת וכואבת.
לא מגיע לך אמא שכך תסיימי את חייך אך לצערי אמא כך הגורל רצה.
ישבתי ליידך אמרתי לך שאני אוהב אותך אבל עם עצב דמעות וכאב רב.
נוחי אמא על משכבך בשלום.
בחרת להיקבר יחד עם אבא באותו קבר ראית את חייך ואת חייו כאחד וכעת אמא אנו כולנו כואבים ומבכים את מותך עצובים על מותך אך יסורייך וכאבייך אמא היו כה קשים  שאין ברירה.
כל כך הרבה בכית אמא בחייך כל כך שמחת עם הצלחות וכל כך התעצבת בעת כישלונות שחייך היו לעיתים שמחים ולא פעם גם עצובים.
על כולם בכית למען כולם בכית וכל כך היית לא פעם עצובה בחייך על מות אנשים  שכעת עם מותך לא נשאר מי שיבכה ויזיל דמעה על מותך כי היית עם כולם למען כולם בשביל כולם ולטובת כולם ובכית על כולם ולכן כעת כולנו בוכים עלייך.

עמי ולאה רטר עםה נכדים

אנו בנייך אני  שחף נירי ורוני יחד איתנו תניה עדי והנכדים שכה אהבת ושאליהם כה נקשרת סהר יובלי זיו ארבל בארי וגוני אנו כולנו מבכים על מותך וזוכרים את פועלך.
היי שלום ומנוחה אמא, נוחי אמא את מנוחתך בשלום ותודה מכל הלב.
שחף
 
לאה רטר בארכיון

לאהלה שלי,
כמה פעמים בשנה האחרונה דמיינתי את הרגע הזה, שאני אעמוד מעל הקבר שלך, אספיד אותך
בדרכך האחרונה. בשנה האחרונה ידעתי והרגשתי שזה הסוף, ידעתי שאני הולכת להיפרד ממך,
והשתדלתי בכל שיחה שלנו לסיים במילים אוהבות, להגיד לך שאני אוהבת, להגיד לך מה היית
בשבילי ואיך זכיתי בחמה כמוך.
לפני 21 שנים נפגשנו בפעם הראשונה אצל נירי ותניה בבית, רוני הביא אותי לארוחת ששי, חודש
אחרי שרק הכרנו, נכנסתי אליהם הביתה, ואני זוכרת שישר קמת אלי, העיניים שלך נצצו מהתרגשות שרוני הביא סוף סוף בחורה למשפחה. דמיינתי אותך כל כך שונה לפני המפגש...
בפעם השנייה שנפגשנו זה היה בחדר של רוני בנעורים, באת לראות אם הוא צריך עזרה בקיפול
כביסה ועל הדרך תפסת אותי לשיחה: שאלת אותי: אז מאמלה על מה אתם רבים? אני זוכרת שזה
נורא הצחיק אותי וליווה אותי לאורך השנים, השאלה הזאת ששאלת בפשטות שלה, בדרך שמיוחדת
רק לך שאולי היוותה את תחילתו של הקשר המיוחד שלנו.. עניתי לך שאנחנו רבים בעיקר על ג'וק,
ואת צחקת במין צחוק מתגלגל...
עברתי כל כך הרבה רגעים בשנים האלה ביחד עם רוני, ואני מרגישה שאת היית לצידי בכל אותם
הרגעים, קיבלת אותי בלב נקי ואוהב, עטפת אותי, חיבקת אותי וליטפת אותי בכל הזדמנות. ידעתי
והרגשתי שאת תקטפי בשבילי את הירח. אמרתי לך תמיד שאת כמו אמא שנייה שלי והתכוונתי לזה
מכל ליבי.
היית מיוחדת לאה, מיוחדת בדרכך, מיוחדת בשבילי...
כשרוני ואני החלטנו להתחתן בדרך לא שגרתית, את בפשטות שלך באת אלי והבאת לי דיסק של
שירים לקבלת פנים, ואני הבטחתי לך שאשים את זה, רצית שיתנגנו שירים של חוה אלברשטיין ואני
זרמתי עם הרצונות שלך.
כשהתחלתי את הטיפולי פוריות, היית באה להיות איתי בהזרקות, זה היה לך חשוב, לרגע לא הקשת עלי, רק ליטפת אותי שעות וחיזקת בי את האמונה שאני אהיה אמא, היית פתוחה לכל דרך שבה רוני ואני נבחר, לא שפטת ולא ביקרת, רק דאגת לבריאות שלי ולזה שאהיה מאושרת ואשמור על הזוגיות עם רוני.
כשהגיע הרגע שלי ללדת, הזמנתי אותך לחדר לידה, אין לך בנות וידעתי שתרצי בזה, באת אלי,
ליטפת אותי, ובסוף לקחו אותי לניתוח. את ישבת בחוץ, בשקט שלך שכל כך היית זקוקה לו הרבה
פעמים ומילאת תשבצים, עד שארבל הגיע לעולם. ומאותו הרגע קיבלת אותו באהבה אינסופית.
מרוב שאהבת ילדים, היה לך כל כך חשוב להיות עם הנכדים, זה היה הכול בשבילך, כל כך רצית
שאני אניק ולעשות להם את המקלחות הראשונות, ואני מרוב שאהבתי אותך אפשרתי לך. השתגעת
מזה שאני לא רוצה להניק, לא הצלחת להבין איך אני לא מתעניינת בזה, ואני שרציתי שתהיי
מאושרת קראתי לך יום אחד אחרי הלידה אלי לחדר ואמרתי לך, לאה זה בשבילך, רגע לפני שאני
מייבשת את החלב תראי אותי מניקה, ואת התמוגגת מאושר.
כשפתחתי את 'הבית להשראה' הרגשתי שאנחנו שותפות לעסק, ישבנו שעות ודמיינו איך המקום
יראה, שעות חיפשנו דברים לשפץ, שעות ישבנו וקיפלנו בדים מיוחדים וסידרנו חרוזים, לא היה יום
שלא הגעת לשם, השקת את העציצים, דאגת למקום, היית שותפה שלי ואני כל כך נהנתי להיות
איתך, לצחוק איתך, על הזמן איכות שלנו ביחד.
כשבארי נולד, כל כך אהבת אותו, היית איתו ועזרת לרוני בזמן ששוב פעם אני מגשימה את החלומות שלי, תמכת בי, התעניינת, נתת כל מה שאת יכולה כדי שיהיה לנו טוב.
ואז הגיעה גוני, כל כך רצית שתהיה לך נכדה, והיא אפילו מזכירה לי אותך בכל מיני רגעים.. אבל
כבר לא יכולת להיות איתה ולטפל בה, לא הצלחת להנות ממנה כמו שנהנת מהבנים.
לאל'ה ומאמלה המילים האלה תמיד יעלו אצלי חיוך... 21 שנים מיוחדות של הכרות איתך, של קשר
מיוחד שנבנה בייננו, אהבה למשפחה, אהבה לרו שלך, דאגה שלך אלינו, פינוקים, אכפתיות, הומור
לצד רגעים של עצב, עצב על עמי, עצב עליך ועל החיים הלא פשוטים שהיו לך, עצב על המחלה
שהכניעה אותך בסוף...
השבוע האחרון היה קשה לכולנו, ביום שבת היינו אצלך כולנו ביחד, ואני ידעתי שזאת הפעם
האחרונה שהילדים שלי יראו אותך, אומנם תיקשרת אבל כבר לא היית במיטבך. יצאתי ממך
וכתבתי לאמא שלי שאני מרגישה שניפרד ממך ביום ששי בשעה 9:58, ככה הרגשתי, שנפרד ממך ביום ההולדת שלי. באותו בוקר אמרתי לרוני שזה הסוף... ב-10:58 כשכולם אצלך ואני הלכתי לרגע הרגשתי פתאום איזה תעוקה בנשימה וכמה דקות אחרי תניה הודיעה לי שאת לא בחיים.
היום שבו נולדתי, זה היום שבו הלכת לעולמך, למקום טוב שמגיע לך להיות בו, ללא סבל וללא
כאבים.. אולי החיבור בין הלידה והמוות מסמלים את הקשר הכל כך עמוק ומיוחד שהיה ביננו...
אני מבטיחה לך, שאשמור על רוני שלך, על ארבל, בארי וגוני, שאשמור על חברות עמוקה עם תניה ושנעשה מה שאנחנו יכולות כדי לשמר את הקשר שלנו שכל כך אהבת וכל כך רצית בו עבורנו, שאשמור על ארוחות ששי עם המשפחה ושנעשה מפגשים משפחתיים לכל המשפחה המורחבת אצלנו בבית.
שאמשיך לבשל דברים טעימים שאהבת, ולשמור על שמחת חיים, שאמשיך לשמור לך מקום מיוחד בלב שלי תמיד, אוהבת אותך מאוד מאוד,
עדי, מאמלה שלך

לאה
נכתב לשלושים
בלוויה לא כתבתי, הכל עוד היה טרי, מבולבל ומאוד עצוב.  
הפגישה הראשונה שלנו היתה אצלכם בבית, ארוחת שישי, את ועמי מאוד שמחתם להכיר אותי ואני אתכם, הרגשתי בבית מיד, ואת החום והאהבה לנירי שלכם. בתחום הקולינרי היה מאתגר אכלנו אוכל שנהגת להביא מהחדרוכל, אני פחות הכרתי את הטעמים ולמדתי אם הזמן.  
השנים עברו אני ונירי התחתנו ונולדו הנכדים, שם התחיל הקשר הקרוב יותר בינינו הוקסמתי מהנסיון הרב של בטיפול בתינוקות, מקלחת ראשונה, הדרכת הנקה היית הלוחשת לתינוקות שלי וקיבלתי את העזרה בזרועות פתוחות ושמחה גדולה.  
עזרת לי מאוד בטיפול בילדים, היית לוקחת את סהר כל שבת בבוקר לטיול שאני אוכל להמשיך לנוח ולישון ובכולם טיפלת עד גיל פעוטון על מנת שאוכל לחזור לעבודה לאחר חופשת הלידה.  
כתבת מחברת לכל ילד ובה סיפורים על ההתפתחות של כל אחד מהם, מחברת שהיא מזכרת מדהימה לנו כמשפחה ושנהיה חזקים רגשית יותר, נשב ונקרא בה כולנו. 
הילדים גדלו והקשר איתך המשיך כל הזמן, התרגשו להראות לך הצלחות שלהם ותמיד שמחו שאת ועמי באתם לבקר אותנו.  

לאה רטר עם הנכדיפ

לנירי ולי מאוד עצוב שאין לילדים עכשיו סבא וסבתא בקיבוץ שהם יכולים לפגוש בחדרוכל, בשבילים, בסופי שבוע ובארועים משותפים.  
היית עוגן עבור המשפחה, תמיד שמרת שכולנו נהיה בקשר טוב וביחד, היית חמה מדהימה עבורי ועבור עדי, נהגת לומר עלינו כמה שאנחנו טובות לך ואני תמיד אמרתי שזה בגלל שאת תמיד שמרת על משפחתיות טובה ומאוחדת לכולנו. 
לאה, כמה שאת אהבת לתת לכולם והיה לך קשה לקבל מאחרים, החברות והמשפחה שלך כל הזמן רצו לעזור ולהיות עבורך ואת רצית את הכל לעשות לבד, אישה חזקה.  
עברנו כמשפחה הרבה דברים ביחד משמחים, מרגשים ולעיתים מאתגרים ועצובים, השקעת הרבה מהזמן שלך בטיפול ובדאגה לעמי, אשת חייל, שעמי נפטר, השילוב של הצער והמחלה השתלטו על הגוף ועברת תקופה לא פשוטה, של כאבים חזקים, נלחמת כמה שיכולת!
הייתי לצידך בתקופה הזאת וליוויתי אותך בטיפול בכאב, ההודעות שלנו עברו להיות בסגנון שונה 
מהחיים בשגרה רגילה.  
לאחר חצי שנה, שאת שוכבת במיטה ליטפתי אותך וסגרתי את עינייך בחדר שלך, במיטה שלך מוקפת בכל התמונות והזכרונות של חייך, בזמן שמוסיקה קלאסית שכל כך אהבת מתנגנת ברקע, 
היית לוחמת אמיתית, חזקה, תמיד עם אופטימיות.  
לאה חמותי היקרה, 
אתגעגע לשולחנות חג לילדים 
למאכלים של השף אהרוני שהכנת 
אתגעגע למתנות שביקשת שאקנה לעצמי בכל המכירות בקיבוץ,
לכבות את הסיגריה שאת מגיעה עם הקלנועית לסביום
לזה שתמיד יש לך בבית משהו שאני או הילדים צריכים 
לעצות שלך בגידול הילדים 
לקיפולי הכביסה והשיחות בין לבין

לאה רטר בקיפול כביסה

לשלוח לך תמונות וסרטונים מטיולים לווטסאפ ולראות את האושר שלך בתגובות 
לדברים שעדי זורקת מהבית שלה ואני ואת הרגשנו שזה הכי שווה שיש 
אתגעגע למי שהיית תמיד בשבילי.  
נוחי על משכבך בשלום 
עכשיו את כבר לא סובלת 
תניה

לאה ועמי רטר בפסח

לאה אהובה שלי
הלכת מאיתנו בשקט וברוך כפי שחיית כל חייך במשך שבעים ושבע שנים שבאו לסיומם בטרם עת. לי לא נותר אלא להספיד אותך בכאב גדול ולספר לכולם על מה שהיית עבורי ועבור בני משפחתך האוהבת.
גדלנו יחד בגבעת-ברנר ואת הילדות שלנו בילינו יחד בחדרי ההורים שלך ושלי. לימים חלקנו יחד את ספסל הלימודים, והחברות בנינו היתה חזקה וסיימנו שתיים עשרה שנות לימוד. לאחר מכן התגייסנו יחד לטירונות ומשם לקורס חובשות קרביות וכל אחת הוצבה בבסיס אחר בארץ – אבל כל הזמן שמרנו על קשר. לאחר מכן הלכנו יחד לשנה שלישית בקיבוץ מלכיה ואז גילו בך את עומק הפוטנציאל והכשרון לטפל ברגישות מיוחדת בילדים והיתה בך העוצמה והיכולת להעצים את כשרונם וקידומם.
לאחר סיום פרק זה נפרדו דרכינו. כל אחת הלכה במסלול של הקמת משפחה, לאה עזבה לגבעת חיים בעקבות אהבתה לעמי והקימה משפחה לתפארת, שלושה ילדים שהביאו חמישה נכדים אהובים ואוהבים ואת השקעת בהם את כל חייך – בגידולם וטיפוחם. היית גאה ומסורה והם החזירו לך בחום ואהבה עד ימיך האחרונים.
היינו מתלוצצות ואמרת לי עשרות פעמים שזכית בפייס עם הכלות. כל-כך עוטפות אותך ואת עמי באהבה גדולה. את היית אשה אהובה ואם מסורה, שמשקיעה את כל כולה בטיפוח המשפחה עם השקט המדהים שלך למרות הקשיים שהיו. לאחר לכתו של עמי, לא עמדו לך כוחות הנפש להתמודד עם החיים וויתרת עלינו.
אזכור אותך כמו שהיית בימים הטובים ואדאג לספר עליך כמה נפלאה היית בעבורי.
אוהבת אותך עד אין קץ וכבר מתגעגעת.
נוקי – חברה טובה


לאה רטר הלוויה

מצבה רטר

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב